Nové DPH zvýší cenu potravin i vody

Snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty vzroste od příštího roku na 14 procent. Bude to znamenat mimo jiné zdražení potravin, knih, vody i tepla. Zákon putuje do Senátu.

3 min. čtení

Hlasy koaličních poslanců v pátek Poslannecká sněmovna schválila zvýšení daně z přidané hodnoty. Snížená desetiprocentní sazba vzroste od příštího roku na 14 procent. Od dalšího roku se pak obě sazby sjednotí na 17,5 procenta. Od příštího roku zdraží například potraviny, léky, sociální a zdravotní služby, městská hromadná doprava, vstupenky na sportovní utkání a kulturní pořady, knihy a noviny.

Změny DPH pocítí občané také na fakturách za vodné a stočné. V praxi navýšení DPH znamená zdražení vodného a stočného o zhruba 3 koruny/m3 v roce 2012.

Podle propočtů Ministrestva financí se například životní náklady důchodců příští rok zvýší o téměř dvě procenta, měsíčně o 313 korun. Nízkopříjmovým domácnostem by měly náklady měsíčně stoupnout o 263 korun, tedy o 1,87 procenta.

Také analytici předpokládají, že růst nižší sazby DPH zvýší výdaje domácností měsíčně o stovky korun. Například podle analytika ČSOB Petra Dufka vzrostou výdaje domácností o 100 až 110 korun na osobu a měsíc. Podle studie institutu CERGE-EI zvýšení daně ukrojí příští rok z příjmů domácností v průměru 247 korun měsíčně a v roce 2013 výdaje domácností kvůli sjednocení sazeb DPH vzrostou průměrně o 410 korun.

Ministerstvo financí podle informací ČTK předpokládá, že změny v DPH příští rok zvýší inflaci o 1,2 procentního bodu a v roce 2013 ji sníží o 0,2 procentního bodu. Získané peníze budou určeny na rozjezd důchodové reformy.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme