Ztráty vody ve vodovodní síti PVK loni mírně klesly

Ztráty vody ve vodovodní síti Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) loni klesly z předloňských 21,6 na 21,1 procenta. Úniky vody se firmě daří dlouhodobě snižovat. Za posledních 15 let se procento ztrát snížilo na polovinu.

2 min. čtení

Firma to dnes ČTK sdělila v tiskové zprávě. Trvale však také klesá spotřeba vody v hlavním městě.

PVK loni prověřily 2817 kilometrů vodního potrubí, meziročně o 6,5 procenta více. Kontroly odhalily 337 skrytých úniků vody, což proti roku 2010 představuje nárůst o jednu třetinu

"Skryté úniky tvoří zpravidla největší část objemu ztrát, a proto se detekci a odstraňování skrytých úniků naše společnost intenzivně věnuje," uvedl mluvčí PVK Ondřej Pokorný.

Preventivně zkontrolováno bylo loni také 146 kilometrů kanalizace a zrevidováno 2028 vstupních šachet a objektů. "Díky prohlídkám naše společnost odhalila 21 havárií stokové sítě," uvedl Pokorný. Ve spolupráci s pražským magistrátem bylo také nalezeno osm přítoků splaškových vod do potoků a nádrží na území Prahy.

Spotřeba vody nejen v Praze, ale v celém Česku trvale klesá. PVK loni vyrobily více než 118 milionů krychlových metrů pitné vody, což bylo o tři procenta méně než v roce 2010.

PVK zásobují vodou obyvatele hlavního města a dalších 200.000 lidí ve Středočeském kraji a na Vysočině. Firma je členem skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je zároveň největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme