Ztráty vody v Ostravě loni dosáhly historického minima 7,4 procenta

Ztráty vody v potrubní síti společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) loni dosáhly 1,246 milionu metrů krychlových, což představuje 7,4 procenta a je to doposud nejnižší hodnota. ČTK to sdělila v tiskové zprávě mluvčí OVAK Radka Vanková. OVAK dodává vodu hlavně lidem v Ostravě.

2 min. čtení

"Tato hodnota je výrazně pod průměrem v ČR a odpovídá průměru ztrát vod v tak vodohospodářsky vyspělé zemi, jako je Dánsko. Průměrná hodnota ztrát vody v ČR za rok 2020 činila 15,1 procenta," uvedla Vanková. V Ostravě činily v roce 2020 ztráty 1,5 milionu metrů krychlových, tedy 9,27 procenta.

Snižování ztrát vody je podle mluvčí mimo jiné důsledkem propojení investic a moderních technologií s vysoce kvalifikovanou prací při provozu. "Například v roce 1996 se v Ostravě ztratilo přibližně 16 milionů metrů krychlových pitné vody, což odpovídalo úrovni ztrát vody ve výši 36 procent," uvedla Vanková.

V Ostravě funguje systém, který úniky vody rychle detekuje. "Na několika stovkách míst jsou sledovány tlaky a průtoky do části sítě takzvaných monitorovacích zón, a to nepřetržitě 24 hodin denně," uvedla mluvčí.

Nadpolovičním vlastníkem OVAK je francouzská společnost Suez Groupe. Druhým největším akcionářem je město Ostrava, kterému patří 40,6 procenta akcií. Vodovodní síť společnosti je dlouhá přes 1000 kilometrů a kanalizační více než 900 kilometrů, OVAK mají také 14 vodojemů. Podnik má téměř 400 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme