Způsobuje nedostatek vody smrštění mozku?

Nedodržujete pitný režim? Možná Váš přístup ke správné životosprávě změní poznatek, se kterým nedávno přišli britští vědci. Jejich výzkum dokázal, že nedostatek vody v těle může totiž kromě bolesti hlavy způsobit také zmenšení mozku.

4 min. čtení

Účinkům dehydratace se ve svém výzkumu věnovali lékaři Matthew Kempton a Ulrich Ettinger z Institutu psychiatrie z King’s College v Londýně. Provedli testy na deseti studentech, kteří měli za úkol po dobu 90 minut šlapat na rotopedu. Někteří z nich měli na sobě tři vrstvy oblečení, jiní jen tričko a kraťasy. Ti studenti, kteří byli nejtepleji oblečení ztratili pocením necelý kilogram tělesné váhy a jejich mozková tkáň se scvrkla.

Studenti po 90 minutách jízdy na kole usedli k počítačům a byly testovány jejich schopnosti řešit situace a problémy. Ti nejvíce dehydratování museli při řešení úloh používat větší část mozku než ostatní.

 

“Nedostatek tekutin způsobí nejen smrštění mozku, ale ovlivňuje také jeho fungování. Naším výzkumem jsme dokázali, že při nedostatku tekutin je šedá kůra mozková nucena pracovat více i při zpracování stejných informací,” prohlásil Kempton.

Pouhých devadesát minut trvalého pocení dokáže zmenšit mozek stejnou měrou jako rok v životě člověka. Stejné smrštění se rovná úbytku způsobenému dvěma a půl měsíci Alzheimerovy choroby. Rozhodně však není důvod k panice, protože stačí vypít jednu nebo dvě sklenice vody a mozek se rychle vrátí k původní velikosti.

Voda by měla být běžnou součástí denního stravovacího režimu, měla by doplňovat snídani, oběd, večeři i všechny svačiny během dne. Také ke každé kávě či černému čaji, které odvodňují, by měla být pravidlem sklenice vody. Tělu dodá vodu zelenina a ovoce, vhodné jsou salátové okurky či melouny. K obědu nebo večeři se doporučuje polévka, i ta přidá tekutiny do celkové bilance. Příjem tekutin rozhodně nepodceňujte při zvýšené pohybové aktivitě, zejména pokud se snažíte hubnout. Dlouhodobý nedostatečný příjem tekutin tak může ovlivnit výsledky v práci i ve škole.

Zdroj: Daily Mail


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme