Znojmo chystá stavbu protipovodňové hráze a stěny podél Dyje v Loucké ulici

Znojmo připravuje stavbu protipovodňové hráze a stěny podél Dyje v Loucké ulici. Má ochránit od povodní nejníže položenou zastavěnou část Znojma. Kromě Loucké ulice se jedná o Krapkovu a Melkusovu ulici, které byly při povodních v roce 2002 nejpostiženějšími. Stejně tak obyvatele těchto míst ohrožovala velká voda v roce 2006. 

3 min. čtení

Stavba hráze a stěny se připravuje na levém břehu Dyje v délce 210 metrů od náhonu pod Louckým klášterem k sedlešovickému mostu, sdělila v tiskové zprávě mluvčí města Soňa Bystřická.

Město v minulých letech vykupovalo pozemky od soukromých vlastníků a muselo se vypořádat i se státem a Povodím Moravy. Stavět se zde bude ochranná sypaná hráz a nábřežní štětová stěna s železobetonovou korunou. Také se bude opravovat dešťová kanalizace. "Aktuálně vyřizujeme stavební povolení," uvedla Bystřická.

Povodí Moravy, pokud ho město podle předpokladů požádá, je připravené k součinnosti při žádosti o dotaci od ministerstva zemědělství. Investorem stavby by mělo být také Povodí Moravy. Mluvčí státní organizace Petr Chmelař řekl ČTK, že zatím nelze říct, kolik stavba bude stát a kdy by se mělo začít stavět.

"Od roku 2006 se městu naštěstí povodně vyhýbaly, ale máme z dalších povodní obavy a je potřeba udělat preventivní opatření," řekl starosta Jakub Malačka (zvolen za ČSSD, nyní lídr hnutí Naše Znojmo). Provádět se protipovodňové úpravy začaly ve Znojmě právě až po roce 2006. Předchozími kroky bylo zvýšení kapacity znojemské přehradní nádrže, zajištění kanalizace v dolní části města proti zpětnému vzdutí, vybudování vsakovacích nádrží a zvětšení objemu kanalizační sítě nebo rekonstrukce náhonu v Oblekovicích. Pořízena byla také přečerpávací stanice, která je připravena v případě potřeby pomoci v Melkusově ulici.

Foto: Wikipedia, RomanM82, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme