Zlínský kraj žádá dotace na čistírny odpadních vod a zateplení škol

Více zeleně v obcích, novou kanalizaci nebo moderní čistírny a zateplení škol chce mít do budoucna Zlínský kraj. Žádá proto z Operačního programu Životní prostředí o dotace ve výši 2,8 miliardy korun.

3 min. čtení
Kraje mohou žádat finance z programu již dva roky a ve Zlínském kraji bylo zatím nejúspěšnější oblastí Slovácko. „Z okresu Uherské Hradiště byly schváleny dotace pro čtyřiadevadesát projektů, a to je o čtyřiapadesát více, než je celostátní průměr na jeden okres,“ vyčíslila Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu pro životní prostředí (SFŽP), který se o program stará.

Zlínský kraj si připsal úspěch již v sedmdesáti projektech za celkem 757 milionů korun.
Úspěšně o dotaci požádalo například Vysoké Pole s plánem na vybudování vzdělávacího centra pro environmentální výchovu. Nejvyšší finanční částka zatím zamířila na Vsetínsko, kde uspělo 65 projektů. Průměrná částka, kterou okresy v České republice získávají, je 627 milionů korun, dotace ve vsetínském kraji však dosáhly podle Brantové téměř 887 milionů korun.

Díky dotacím z programu tak například město Karolinka může za 6,5 milionu korun vybudovat sběrné středisko odpadů. „Odpadové centrum bude sloužit ke sběru nebezpečného i jiného odpadu z komunální sféry. Současně se díky tomu předejde vzniku černých skládek, které se negativně podepisují na kvalitě života ve městě,“ uvedl manažer projektu František Cibulka ze SFŽP. 

Nejmenší část „koláče“ dotací putovala za dva roky existence programu na Kroměřížsko. Na devětatřicet schválených projektů vyčlenil Státní fond pro životní prostředí 360 milionů korun.

Zlínský kraj má při žádání o dotace na své projekty ještě rezervy: finance na schválené projekty sice dosahují výše 2,8 miliardy korun, celorepublikový průměr je však 3,5 miliardy korun na kraj.

Foto: Ondrej.konicek (Wikipedie)


Zdroj: (teč)

Zdroj: (teč)

Doporučujeme