Zlínský kraj dá na vodohospodářské projekty 17,6 milionu korun

Zlínský kraj dá letos na projekty vodohospodářské infrastruktury 17,6 milionu Kč, tedy o 2,6 milionu Kč více než loni. I tak to ale jsou nedostatečné peníze, celkově obce žádaly od různých institucí včetně například ministerstva zemědělství 1,5 miliardy korun.

3 min. čtení

ČTK to dnes řekla radní pro životní prostředí Milena Kovaříková (ČSSD). Peníze pomohou obcím s výstavbou vodovodů, splaškové kanalizace a odkanalizováním.

Zlínský kraj podporuje jak projekty, na které se obcím podařilo získat peníze z ministerstva zemědělství, tak i mimo tento dotační program. Podle Kovaříkové je také letos částka uvolněná Zlínským krajem nedostatečná. "Proslýchá se i to, že v příštím roce v rámci ministerstva zemědělství již nebude otevřen program na vodohospodářskou infrastrukturu," poznamenala. Zároveň ale dodala, že hejtmanství ještě s ministerstvem zemědělství jedná o podpoře vodohospodářských investic ve Zlínském kraji za zhruba 40 milionů.

Ministerstvo zemědělství letos podpořilo žádosti ze Zlínského kraje za více než 350 milionů korun, což je o přibližně 150 milionů korun více než vloni.

Letos hejtmanství podpořilo například doplnění vodovodu a kanalizace ve Vizovicích, v Zahnašovicích vypouštění odpadních vod, v Bílovicích dostavbu vodohospodářské infrastruktury, v Želechovicích nad Dřevnicí výstavbu vodovodu.

Právě velké investice vodohospodářských společností, sdružení a hejtmanství do vodovodů a kanalizací umožnily výrazný rozvoj vodovodní sítě v regionu. Loni v domácnosti s vodovodem žilo 91,9 procenta obyvatel regionu. Podíl domácností napojených na kanalizační síť činil 85,6 procenta. Výše investic do vodohospodářské soustavy je ale i jedním z faktorů, který ovlivňuje růst ceny vody pro obyvatele regionu zásobovaných z veřejných vodovodů. Vodárny tak reagují i na klesající spotřebu vody. Vloni se ve Zlínském kraji celkový objem fakturované vody snížil o 2,2 procenta na 24 milionů metrů krychlových.

Foto: Wikipedie, Ondrej.konicek


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme