Zlín odstraní loď z Kudlovské přehrady, kterou je třeba odbahnit

Město Zlín koupí loď, která kotví na Kudlovské přehradě v centru města. Loď sloužila jako restaurace, město ji nechá odstranit. Umožní to vyřešit dlouholetý problém s odbahněním přehrady a nově vzniklý problém se špatným technickým stavem přepadu, případně i kontrolu celé hráze, řekl ČTK a Českému rozhlasu primátor Jiří Korec (ANO). Město bude odbahnění a opravy řešit s Povodím Moravy.

2 min. čtení

„Jsme domluveni s majitelkou, že nám loď prodá. Domluvili jsme se na ceně 2,5 milionu korun. Převedeno to bude na konci roku, aby měla čas na vyklizení věcí z lodi,“ uvedl primátor.

Odbahnění přehrady řeší město s Povodím Moravy řadu let. Přehradu je však třeba vypustit, k tomu je nutné loď odstranit. Podle primátora byly i úvahy o tom, zda je možné loď přesunout či později vrátit zpět, bylo by to však technicky i finančně náročné. Kvůli co nejnižší ceně bude loď rozebrána a pak už nebude použitelná. Teoreticky by se dal vršek lodi umístit například na dětské hřiště, není však jisté, že by splňoval normy.

Přehrada vznikla v letech 1931 až 1932 jako zdroj vody pro hašení požárů. Dnes plní hlavně estetickou funkci, zároveň je také revírem Moravského rybářského svazu. Při kolaudaci měla nádrž objem téměř 28.000 metrů krychlových, její kapacita je nyní kvůli vrstvě bahna až o několik metrů menší.

Autor: ČTK

Foto: Wikimedia

Doporučujeme