Zlín nechá vybudovat vodní biotop v Centrálním parku

Město Zlín nechá vybudovat vodní biotop v Centrálním parku na sídlišti Jižní Svahy. Jezírko bude nejen cílem vycházek, poslouží také ke zvýšení biodiverzity i jako nádrž pro zachytávání dešťové vody z okolních panelových domů. ČTK to v tiskové zprávě sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer.

3 min. čtení

Radní města již schválili vyhlášení veřejné zakázky na zhotovení stavby, předpokládaná hodnota zakázky je 24,8 milionu korun bez DPH, část zaplatí evropské dotace. Jde o další etapu dostavby Centrálního parku.

"Půjde o krajinný prvek, takzvaný vodní biotop, který díky svým přírodním procesům bude pomáhat zlepšovat mikroklima v dané lokalitě. Posedět bude možné nejen na zpevněné ploše, která u jezírka vznikne, ale také v horní části terénní modelace a to na úrovni nové vybudované vyhlídkové lávky, jejíž okolí bude doplněno o netradiční mobiliář, jako jsou dřevěná lehátka," uvedla zahradní architektka Zuzana Hegmonová.

Nově budovaná plocha bude mít rozlohu asi hektar. Dominantou bude jezírko s rozlohou 1000 metrů čtverečních, na břehy budou vysazeny vodní rostliny.
"Jezírko nebude určeno ke koupání. Nádrž bude napájena z podzemního vrtu, počítá se však i s využitím dešťové vody svedené z nedalekých bytových domů do podzemní retenční nádrže. Tato voda bude po určité době od naplnění využívána jednak jako zdroj pro doplňování vody v samotném biotopu a jednak pro závlahu zeleně v parku," uvedl mluvčí.

Hospodárné využití dešťové vody je podle vedení města na místě. "Při vydatnějších deštích tyto záchytné nádrže uleví kanalizační sítí, čímž snižují riziko povodní. Zadrženou vodu lze využít později, když naopak udeří sucho," uvedl primátorův náměstek Bedřich Landsfeld (STAN).


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme