"Žízeň anebo Voda nad zlato"

Výstava vybraná z výtvarné dětské soutěže na téma nezbytnosti vody v našem životě byla včera zahájena v nové budově Národního muzea v Praze. Soutěž vyhlásila humanitární organizace ADRA a zúčastnilo se jí 270 základních škol. Porota pak vybírala z 3769 obrázků sto nejlepších, které jsou do prvního května na výstavě k vidění.

4 min. čtení

Již sedmý ročník výtvarné soutěže pro první stupně základních škol, kterou vyhlásila humanitární organizace ADRA v lednu tohoto roku, se tentokrát věnoval tématu nepostradatelnosti pitné vody. "Úkolem dětí bylo namalovat svoji představu o tom, jak vnímají hodnotu a potřebu vody" vysvětlila zadání koordinátorka soutěže Alena Skutilová.

Soutěže se zúčastnilo 270 základních škol, které do 29.2 naposílaly do soutěže 3769 obrázků. Pro lepší uchopení tématu bylo dětem pouštěno instruktážní video, kde ředitel ADRY, Jan Bárta s třemi dětskými figuranty diskutovali na téma dostupnosti pitné vody u nás ve srovnání se zeměmi třetího světa.

 

 

Nejvíc obrázků mezi nejlépe hodnocenými díly měla ZŠ Ohrada ze Vsetína. Porota v čele s čestnou předsedkyní spisovatelkou Bárou Nesvadbovou pak také udělila tři první místa. Na nejvyšším stupínku skončila se svým obrázkem velblouda na poušti Valerie Taftová ze ZŠ Rozmarýnová v Brně. Na druhém a třetím stupínku se pak umístily Zuzana Talandová ze ZŠ Ohrada ve Vsetíně a Anna Dirdová ze ZŠ Vídeňská v Brně. Vystavené obrázky jsou k vidění kromě samotné výstavy také v elektronickém katalogu na webu www.adra.cz. Zde také nechybí mnoho zajímavých informací a příběhů na téma vody v rozvojových zemích.

Národní muzeum současně v doprovodné části výstavy nazvané Dary Nilu představuje své sbírky související s kulturami, které se po staletí rozvíjely na březích jedné z největších řek světa. Mezi několika exponáty z faraonského Egypta je vystavena například také soška krále Amenhotepa II. obětujícího vodu, dále obětní oltář a soubor nádob na vodu. Předměty jsou datovány od starověku po současnost a pocházejí z dnešních států Egypt, Súdán a Jižní Súdán.

Foto: Národní muzeum


Zdroj: PK

Zdroj: PK

Doporučujeme