Život na českolipském sídlišti Lada ztíží rekonstrukce vodovodu

Život na sídlišti Lada v České Lípě zkomplikuje v příštích týdnech rozsáhlá rekonstrukce vodovodu. Práce by měly začít v nejbližších dnech a hotovo má být na konci června. Rekonstruovaný vodovod zajistí do budoucna bezproblémové zásobování pitnou vodou pro přibližně 2500 obyvatel, řekl ČTK Bronislav Špičák, generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti.

3 min. čtení

Přestože je sídliště Lada poměrně mladé a tamní ocelové vodovodní řady byly do provozu uvedeny v letech 1986 až 1989, dnes jsou ve velmi špatném stavu. Potrubí je v celé délce zkorodované a poruchy jsou velmi časté. "Patrně kvůli použití nekvalitního materiálu i izolace," vysvětlil mluvčí SVS Jiří Hladík. Rekonstrukce tak čeká půl druhého kilometru potrubí v ulicích Lomená, Kunratická, Šluknovská, Cvikovská a Bratří Čapků. Původní ocelové potrubí nahradí moderní a odolnější polyetylen a rekonstrukce se dočká i pět podzemních hydrantů.

Rozsáhlá rekonstrukce vodovodu je jednou z 19 akcí na obnovu vodohospodářského majetku, do nichž letos SVS na Českolipsku investuje bezmála 90 milionů korun. Celkem plánuje v letošním roce Severočeská vodárenská investice za 1,25 miliardy korun. "Z celkové částky půjde téměř 950 milionů korun na obnovu vodohospodářského majetku společnosti," doplnil Špičák. Ani masivní investice, které každoročně překračují miliardu korun, ale nestačí zastavit chátrání sítí. Na kompletní obnovu by SVS při současném tempu potřebovala 133 let.

SVS vlastní 458 severočeských měst a obcí. Společnost zásobuje vodou Ústecký kraj a podstatnou část Libereckého kraje, což je přes 12 procent území státu, kde žije 1,14 milionu obyvatel. Za 20 let existence firmy se výrazně rozrostl objem spravovaného majetku vodárenské společnosti. Jen do výstavby kanalizací a čistíren odpadních vod musela kvůli zpřísnění norem investovat 4,6 miliardy korun. "Kanalizace se rozrostly o 56 procent na 3800 kilometrů, a počet čistíren odpadních vod stoupl z 84 na 201, tedy o 239 procent," uvedl mluvčí SVS.

Zdroj: Wikipedia, Mirek256, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme