Zisk Vodárenské společnosti Chrudim se meziročně nezměnil

Vodárenská společnost Chrudim, která zajišťuje pitnou vodu a odvod a čištění odpadních vod pro většinu chrudimského okresu, dosáhla v účetním období od 1. října 2011 do konce září 2012 čistého zisku více než 13 milionů korun. Meziročně se tento ukazatel téměř nezměnil, i když tržby za vodné a stočné vzrostly o více než pět procent. ČTK to zjistila z výroční zprávy ve Sbírce listin.

3 min. čtení

Výroba pitné vody se zvýšila oproti předchozímu účetnímu období o 3,1 procenta, velkou měrou se na tom podílely větší ztráty vody v síti. Fakturované množství pitné vody naopak o 0,8 procenta pokleslo. Kvůli nižším srážkám se také meziročně snížila produkce čištěných odpadních vod, úbytek vyrovnaly kontroly odběrných míst.

Ze zisku bude přiděleno do rezervního fondu 653.353 korun. Představenstvo navrhlo akcionářům, aby na dividendách bylo vyplaceno 9,930 milionu korun, zbývající zisk 2,482 milionu korun zůstane nerozdělen.

Cena pohyblivé složky vodného a stočného se v Chrudimi od letošního ledna zvýšila celkově o 4,1 procenta na 75,39 korun za metr krychlový. Vodné zdražilo o 4,39 procenta na 41,38 koruny za krychlový metr, za stočné lidé platí 34,01 koruny, což je o 3,69 procenta více než v roce 2012. O 17 korun na 2001 korun vzrostla také pevná složka ceny.

Vodárenská společnost Chrudim zásobuje pitnou vodou většinu obcí na Chrudimsku a šest obcí sousedících s hranicí okresu, celkem asi 84.000 obyvatel. V minulém účetním období zaměstnávala 115 lidí. Téměř polovinu vyrobené pitné vody prodává sousedním Vodovodům a kanalizacím Pardubice.

Vodárny patří z 95 procent rakouské společnosti Energie AG Bohemia, Zahraniční investor získal podíly měst a obcí v roce 2005. Pět procent drží vlastník vodárenské a kanalizační sítě Vodovody a kanalizace Chrudim.

 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme