Žireč u Dvora Králové nad Labem bude před povodněmi chránit suchá nádrž

Vesnici Žireč, která je součástí šestnáctitisícového Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku, bude před povodněmi chránit suchá nádrž. S jejím budováním nyní začalo Povodí Labe. Stavba za 26,5 milionu korun by měla být hotová ve druhé polovině roku 2024, uvedla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

2 min. čtení
Suchá nádrž, která se při povodních zaplní vodou, by měla Žireč ochránit před dvacetiletou povodní. Nádrž a hlavní hráz stavbaři vybudují v místě bývalého a již zaniklého rybníka v lokalitě jihozápadně od obce. "Objem suché nádrže bude po dokončení 166.600 metrů krychlových," uvedla mluvčí.
 
Maximální výška zemní hráze nad terénem bude 3,9 metru, celková délka hrází bude činit 766 metrů. Pro vybudování hráze stavbaři použijí zeminu získanou v místě stavby. Postaví také tři neprůtočné tůně a obnoví melioračních drény. Přibližněi jeden kilometr před nádrží zbudují na Žirečskopodstráňském potoce příkop, takzvaný průleh, pro zpomalení odtoku vody.
 
Město Dvůr Králové od loňského září v Žirči buduje splaškovou kanalizaci a čistírny odpadních vod za 75,3 milionu korun. Stavba by měla být hotová v říjnu 2023. V Žirči žije několik stovek lidí a odpadní vody tam jsou zatím likvidovány především prostřednictvím domovních jímek.

Foto: Petr1888 – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Zdroj: ČTK

Doporučujeme