Zima může způsobit poruchy vodovodů

Při současném chladném počasí se vyplatí věnovat pozornost zabezpečení vodovodních přípojek. Mrazivé teploty totiž mohou odběratelům vody způsobit nemalé komplikace, jejichž rozsah může být od poškozeného  víčka vodoměru, až po vytopený prostor, ve kterém je měřící zařízení zabudováno. Prevence proti případným škodám přitom spočívá v jednoduchých opatřeních.

4 min. čtení

„S příchodem chladného počasí je dobré myslet na zabezpečení vodoměru proti zamrznutí. Lidé tak nohou předejít výdajům s tím spojeným. Výměnu nezabezpečeného zařízení totiž hradí zákazník,“ upozornila Kristina Blaszczyková, tisková mluvčí vodohospodářské společnosti 1. SčV a.s.

Poškozený vodoměr však nemusí být jediným problémem. Vytékající voda může způsobit mnohem větší a nákladnější škody. K zamezení jejich vzniku je zapotřebí udržovat teplotu v místnosti, kde je vodoměr, nad nulou. „Je nutné zkontrolovat, zda jsou zavřená okna, obalit potrubí nesavým izolačním materiálem,“ dodala Kristina Blaszczyková s tím, že pokud máme vodoměr mimo objekt, například ve vodoměrné šachtě, je třeba jej zabezpečit polystyrénovou deskou nebo pytlem s drceným polystyrénem.

Náchylné k zamrznutí jsou vodovodní přípojky zejména v místě, kde potrubí vychází z objektu. Často se stává, že při jeho stavbě nebyla dodržena potřebná hloubka pro její uložení a zamrznutí vody je tak při silnějších mrazech pravděpodobné. Vyplatí se průběžně kontrolovat i vodovodní zařízení, které máme na chatách a chalupách.

„Přestože v současné době zatím neregistrujeme zvýšený výskyt poruch na vodovodních přípojkách  a potrubí, situace odpovídá běžnému průměru v zimních měsících, je na místě obezřetnost. Podle meteorologů mají mrazy trvat až do konce měsíce ledna,“ zdůraznila Kristýna Blaszczyková.

Oteplení má přijít v únoru. Se změnou počasí a následnou oblevou může počet poruchu vodovodního potrubí vzrůst v důsledku pohybu půdy. „Doporučujeme proto, aby se lidé u nás zaregistrovali k odebírání informačních sms zpráv. Rychle se tak dozví například o vynucených odstávkách vody,“ uvedla tisková mluvčí 1.SčV, a.s.

 

Foto: Wikipedia, Arthur Murray, licence


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme