Zhruba 70 milionů bude stát úpravna vody na Semilsku

Vodohospodářské sdružení (VHS) Turnov zahájilo modernizaci největší úpravny vody na Semilsku, která pokrývá spotřebu Semil a dalších dvou obcí v okolí. Za zhruba 70 milionů bez DPH vymění dělníci do konce příštího roku zastaralou technologii úpravy vody a kompletně zrekonstruují stavební části všech objektů v areálu úpravny v Příkrém. ČTK o tom včera informoval předseda sdružení Milan Hejduk.

3 min. čtení

"Hlavním úskalím stavebních prací bude nutnost zachování provozu úpravny po celou dobu stavby, tedy provádění prací za provozu," uvedl. Podle něj se ale rekonstrukce neobejde bez krátkodobých odstávek, ty by však neměly přesáhnout 16 hodin. Na stavbu se podařilo VHS získat přes 47 milionů z operačního programu životní prostředí, finančně se na modernizaci úpravny budou podílet i Semily, Chuchelna a Benešov u Semil.

Pro VHS Turnov to není jediná stavba, jež se dotýká Semil a na kterou získalo evropskou dotaci. Před několika dny skončila výstavba 1,6 kilometru dlouhého vodovodu do osady Spálov patřící k městu. Stála sedm milionů bez DPH. "V osadě nebyl dosud žádný veřejný vodovod, obyvatelé v této lokalitě jsou zásobeni ze soukromých studní," uvedl Hejduk. Problémy s vodou mají ve Spálově hlavně v létě, kdy studny vysychají a pitnou vodu si obyvatelé zajišťují ve formě balené vody. Podle Hejduka se na nový vodovod chce připojit celá osada. "Pro zájem obyvatel Spálova byla nakonec realizována příprava pro napojení 36 stávajících nemovitostí a čtyř napojení pro budoucí výstavbu rodinných či rekreačních domů," dodal.

VHS Turnov zásobuje vodou obyvatele 22 měst a obcí na Semilsku a Jablonecku. Před dvěma lety dokončilo téměř miliardový projekt Čistá Jizera. Z velké části vyřešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod v Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou. Projekt stál dohromady 950 milionů korun, z toho 540 milionů pokryla evropská dotace.

 

Zdroj: Wikipedia, Miloslav Rejha, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme