Zbýšov otevřel svůj první rybník, ještě chybí napustit necelá polovina

U Zbýšova na Brněnsku město v pátek slavnostně otevřelo rybník na potoku Brodky, který je patrně vůbec prvním rybníkem v katastru obce. Zatím je plný zhruba z poloviny. Vodní plocha o rozloze 1,1 hektaru má zadržovat vodu, zvýšit pestrost krajiny a nabídnout místním lidem další možnost, kde trávit volný čas v přírodě. Město chce rybník ve spolupráci s odborníky z brněnské Mendelovy univerzity uměle zarybnit, starat se o něj budou místní rybáři, řekl ČTK starosta Jakub Dobšík (Naše město Zbýšov).

4 min. čtení

Rybník je několik set metrů za městem blízko cesty ke staré cihelně. Původně město uvažovalo o zřízení dočišťovací nádrže za čistírnou odpadních vod, ale podle Dobšíka je voda tak čistá, že už není co dočišťovat, a tak mohl vzniknout rybník, jehož hloubka bude u hráze 4,8 metru. Napouštět se začal postupně v létě. Podle předpokladů měl být už nyní napuštěný, ale vzhledem k teplému a suchému počasí v září a teď v říjnu ještě necelá polovina objemu chybí. „Myslím, že na konci listopadu už bude napuštěný. Musíme nechat pod hrází minimální průtok,“ řekl starosta.

Terénní úpravy už jsou všechny hotové, na podzim se ještě budou vysazovat břehové porosty. „Udělali jsme také molo, aby byl rybník přístupný, altánek a okolo cestu, aby sem lidé mohli chodit na procházky,“ řekl Dobšík. Koupání zakázané nebude, ale také zde nebude žádné zázemí ani speciální vstup do vody.

První myšlenka na stavbu rybníka ve Zbýšově se objevila před 20 lety, ale návrh tehdy neprošel kvůli tomu, že rybník měl být v místech, kde jsou vrty pro pitnou vodu. Před devíti lety myšlenka znovu ožila a vedení města začalo hledat náhradní místo. Původně usilovala o rybník na Neslovickém potoku na hranici s oslavanským katastrem, ale nepodařilo se vyjednat výkup všech potřebných pozemků. „Proto jsme navrhli současnou lokalitu, kde byly všechny pozemky města a využíváme přirozené strže nad potokem. Projekt byl složitější kvůli tomu, že se nacházíme na poddolovaném území, ale loni jsme začali se stavbou a po roce máme hotovo,“ řekl Dobšík.

Město za stavbu zaplatilo téměř deset milionů korun, 80 procent nákladů mohlo pokrýt z dotace od ministerstva zemědělství. „Jinak bychom si to dovolit nemohli,“ poznamenal starosta. Dotační pravidla umožňují extenzivní hospodaření, takže zde bude možné rybařit, nikoliv však chovat ryby pro zisk. „Máme už nastolenou cestu, zřídili jsme ve městě rybářský spolek, rybáři se budou o rybník a okolí starat a dohlížet na něj,“ doplnil Dobšík.

Autor: ČTK

Foto: Wikimedia

Doporučujeme