Zavlažovací vaky s vodou chrání hradecké stromy před suchem

Městské stromy, které ohrožuje dlouhodobé sucho, v Hradci zachraňují za pomoci speciálních zavlažovacích vaků. Díky nim voda odtéká pomalu ke kořenům až devět hodin. Při výsadbě nových stromů je navíc využíván také granulát, který déle udrží vodu v okolí jejich kořenů. Mobilní zavlažovací vaky jsou využívány zejména u mladých stromů do tří let po výsadbě, které jsou náchylné na nedostatek vody. 

4 min. čtení

Hradecké vodárny dodaly první várku 30 těchto speciálních pytlů městu již v roce 2019, v následujícím roce jich přibylo 150 a nyní doplní dalších 200 kusů. Technické služby Hradec Králové je během tohoto týdne začaly rozmísťovat ve vybraných lokalitách.

„Instalace zavlažovacích vaků se nám v předchozích letech velmi osvědčila. Půda kolem stromu má dostatek času k tomu, aby vláhu vstřebala, a zavlažování je tak mimořádně účinné. Snažíme se v péči o městskou zeleň postupovat systémově a inovativně, a proto velmi vítám další pokračování této spolupráce,“ řekl primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek. Dále uvedl: „Jsem rád, že Hradec zůstává i nadále zeleným městem, což kvitují jeho obyvatelé i návštěvníci a směle mohu říci, že je to v parných a suchých létech i díky těmto vakům.“

Jedná se o odolné plastové vaky, které lze instalovat k patě stromu jednotlivě, ve dvojici či trojici. „Instalace je velmi snadná, do jednoho vaku se vejde téměř 65 litrů vody, naplnění trvá zhruba tři minuty a kapková závlaha zalije strom přímo ke kořenům při menší spotřebě vody,“ vysvětlil provozní ředitel Královéhradecké provozní Tomáš Hosa.

Hradecké technické služby umístily tyto speciální vaky ke stromům na Tylově nábřeží mezi Pražským a Tyršovým mostem. „Když zalijete strom běžnou zálivkou z hadice, voda se částečně rozlije po okolí a trvá déle, než se dostane hlouběji pod zem. Vaky dáváme k mladým stromům, které ještě nemají dostatečně rozvinutý kořenový systém a současně jsou s ohledem na zhoršené stanovištní podmínky obecně náchylnější na nedostatek vody, jako například v úzkém pásu mezi chodníkem a parkovištěm na Tylově nábřeží,“ doplnil Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové.

Voda, která je v pytlích pravidelně doplňována, je tímto způsobem využita velmi efektivně a se suchým obdobím se budou moci stromy lépe vypořádat. 

Zdroj: redakce

Doporučujeme