Zastupitelé odvolali z dozorčí rady VaK Zlín Rafaju z M.O.R.

Zlínští zastupitelé dnes odvolali předsedu dozorčí rady společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín, zastupitele Miroslava Rafaju z hnutí M.O.R. Odvolání navrhla koalice TOP 09/STAN, KDU/ČSL, ZHN a část hnutí M.O.R. Rafaja podle ní porušil obchodní zákoník tím, že se stal spoluzakladatelem firmy, která podniká ve stejném oboru jako VaK.

4 min. čtení

Stejné stanovisko má i právní odbor magistrátu. Rafaja však pochybení odmítá. VaK Zlín vlastní infrastrukturu na území zlínského okresu. Majoritním akcionářem je město Zlín.

"Miroslav Rafaja udělal chybu, tohle jednání prostě obchodní zákoník vylučuje. Odsuzujeme i to, že obchodoval s firmou, která VaK dlouhé roky ovládala na základě tolik diskutovaného provozního modelu. Do VaK jsme jej nominovali proto, aby hájil zájmy města a ne obchodoval s Moravskou vodárenskou," uvedl primátor Miroslav Adámek (TOP 09/STAN).

Rafaja to však vnímá jako útok na svou osobu. "Stal jsem se nebezpečným pro určité lidi. Žádného pochybení jsem se nedopustil. Pro Moravskou vodárenskou provádím revizi hasičských přístrojů za 17.500 korun ročně. Což je vlastně charita," řekl Rafaja. Díky revizím hasičských přístrojů se podle svých slov dostal do řady objektů Moravské vodárenské a mohl získat zkušenosti využitelné pro činnost ve VaK.

Rafajova firma má však v předmětu podnikání i provádění staveb, jejich změn a odstraňování a dále vodoinstalatérství, stejně jako VaK. Podle Oldřicha Hlaváčka z právního odboru však nesmí člen dozorčí rady podnikat ve stejném nebo obdobném oboru.

Podle zastupitelky za M.O.R. Evy Štauderové byl Rafaja odvolán proto, že se "stal nepohodlným, protože začal od konce minulého roku prověřovat provozní model, díky kterému máme ve Zlíně jednu z nejdražších cen vody v republice". Štauderová, která již dříve rezignovala na post náměstkyně primátora, v pondělí ohlásila, že společně s Rafajou a Jiřinou Gajdošíkovou opouští koalici a přechází k opozici. Zbylí čtyři členové hnutí koaliční smlouvu dodrželi. Koalice se však ocitla v menšině.

Na Rafajovo místo dnes zastupitelé nominovali zastupitele z opoziční ODS Miroslava Chalánka. Podle Štauderové je to další z důkazů, že radnici ovládají stále stejní lidé, především z ODS, kteří ji ovládali za minulé éry. Zastupitelé ODS to však dnes odmítli. Nominováním svých zástupců do dozorčích orgánů údajně plní svou opoziční a kontrolní roli.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme