Zastupitelé Dvora rozhodli, že peníze z úschovy dostane Litave

Zastupitelé Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku dnes souhlasili s tím, že firmě Litave, která provozuje čistírnu odpadních vod, vyplatí ze soudní úschovy 1,6 milionu korun. ČTK to dnes potvrdil místostarosta Dvora Králové nad Labem Jan Bém.

4 min. čtení

Město peníze za čištění odpadních vod od května ukládá do soudní úschovy kvůli dlouholetému sporu ohledně ceny za čištění odpadních vod.

"Zastupitelé kývli na to, aby peníze za čištění za květen dostala firma Litave, podobně bychom postupovali i v dalších třech částkách, které jsou v soudní úschově," řekl Bém. Zástupci města dnes také podepsali dohodu s vlastníkem čistírny odpadních vod, firmou Evorado Import, bývalým provozovatelem a firmou Litave o tom, že platby za čištění má dostávat pouze společnost Litave, což dosud nebylo jasné.

Provozovatelská firma Litave dříve otevřeným dopisem pohrozila, že kvůli sporu o cenu zastaví 16. září čištění odpadních vod. Okresní soud v Trutnově již vydal předběžné opatření, kterým zakázal provozovateli soukromé čistírny zastavit čištění městských splašků. O tom, zda je nebezpečí odstavení čistírny definitivně zažehnáno, nechtěl místostarosta spekulovat.

Spor o cenu čištění mezi městem a provozovateli čističky trvá šest let
a zatím bez závěru jej řeší státní úřady i soudy. Město platí zálohu 1,67 milionu korun měsíčně, provozovatelé však požadují více než dvojnásobek. To město odmítá a požaduje, aby provozovatelé předložili podrobnou kalkulaci ceny.

Spor vyvrcholil letos v únoru, kdy předchozí provozovatel, firma WWTP DKNL, na více než dva dny přerušila čištění a splašky tekly do Labe. V srpnu město na návrh firmy WWTP DKNL na čas skončilo v exekuci. Radnice exekuci zatím oddálila tím, že složila pět milionů korun na takzvanou jistotu v exekuci.

Dvorská radnice kvůli sporům připravuje stavbu vlastní čističky s odhadovanými náklady 100 milionů korun, radnice již podala žádost o stavební povolení a také dotaci. Radnice přitom uvažuje, že by se do stavby pustila i v případě, že by dotaci nezískala. Pokud by šlo vše hladce, mohla by nová čistička stát v roce 2015.

Foto: Wikipedia, Gumruch, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme