Záplavy a deště poškodily vodovody a kanalizace na Frýdlantsku

Záplavy a deště, které Liberecký kraj postihly v červnu a červenci letošního roku, způsobily další škody na tamních vodovodech a kanalizacích. Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která je spravuje, odhadla škody na dva miliony korun. ČTK o tom dnes informoval její ředitel Petr Olyšar.

4 min. čtení

V regionu se přitom ještě nepodařilo opravit všechna místa poškozená při bleskových povodních v roce 2010. Živel tehdy na vodárenské infrastruktuře napáchal škody za 50 milionů korun.

"Bez nadsázky můžu říct, že se děsíme každého většího deště, co nám zase způsobí," poznamenal Olyšar. Odstraňování škod po záplavách už se podle něj pomalu stává běžnou náplní práce zaměstnanců vodárenské společnosti. Firma podle ředitele stále bojuje s následky povodní, které region zasáhly právě před třemi lety. Velká voda si v srpnu 2010 v Libereckém kraji vyžádala pět lidských životů a škody přesáhly osm miliard korun. Frýdlantsko patřilo k nejpostiženějším.

"S následky tehdejší ničivé povodně bojujeme dodnes. Extrémní vrtochy počasí nám navíc přidělávají škody další. Na konci června nám rozvodněná řeka Smědá poničila vodovod u Minkovic. Škoda byla vyčíslena na 800.000 korun,"
řekl Olyšar. Povodňové průtoky v závěru července zase zpustošily kanalizaci na dvou místech ve Frýdlantu a v Novém Městě pod Smrkem. "Škody ve Frýdlantu dosáhly 800.000 korun, v Novém Městě je to 450.000," dodal ředitel vodárenské společnosti.

FVS vznikla v roce 2004 transformací Frýdlantského vodárenského sdružení. Akcionáři společnosti je 18 měst a obcí Frýdlantského výběžku. Kromě oprav po povodních chce firma ještě letos zahájit dva velké projekty spolufinancované z evropských fondů. Rekonstrukce a modernizace by se měly dočkat úpravny pitné vody ve Frýdlantu a Bílém Potoku, které jsou hlavním zdrojem pitné vody pro 23.000 obyvatel regionu. Obě bez větších investic fungují od první poloviny 70. let minulého století. Rekonstrukci úpraven vody připravovala FVS několik let, akce přijde na 358 milionů korun, z toho 292 milionů dá EU.

 

Zdroj: Wikipedia, Daniel Baránek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme