Zánik textilky způsobil, že lidé zaplatí za vodu 84 Kč

Frýdlanští obyvatelé za vodu platí v Libereckém kraji nejvíce, aktuálně jsou i čtvrtí nejdražší v republice, přestože zdejší vodné je přece jedno z nejnižších. Důvodem je zaniklý textilní průmysl, který "živil" místní čistírny odpadních vod.

3 min. čtení

Čistírny teď pracují jen na půl, ale náklady na provoz jsou stále stejné. Ve Frýdlantu odebírala zaniklá textilka Slezan celou polovinu odpadních vod. I z toho důvodu musí dnes lidé platit astronomicky vysoké stočné.

"Čistírna ke svému optimálnímu provozu potřebuje jisté zatížení. Ani větší, než na jaké je stavěna, ani menší. A největší dodavatelé špinavé vody, na které byla dimenzována, tady už nejsou," vysvětlil ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar. Veškeré náklady tak padly na zbylé koncové odběratele – obyvatelé města.

Stočné se zde letos vyšplhalo na necelých 53 Kč, společně s vodným lidé platí za kubík vody přes 84 Kč. "Kdyby se ve Frýdlantu objevil nový výrobce, který by vypouštěl stejný objem odpadní vody jako Slezan, cena vody by bezpochyby klesla. Částka by se totiž rozpočítala a on by platil celou polovinu," řekl Olyšar.

Tento scénář je ovšem dost nepravděpodobný. Naděje na obnovení provozu někdejšího textilního gigantu jsou nulové a obecně je odebrané vody čím dál míň a míň. Jenže náklady na provoz čističek nelze snížit více než na 85%.


"Jen na čističce pracují 4 lidé na dvousměnném provozu. A to bez ohledu na to, kolik vody vyčistí. Mzdové náklady tak činí významnou část ceny," dodává Petr Olyšar. 

Na všem tak paradoxně nejvíce vydělávají obce, které nejsou na žádnou čistírnu odpadních vod napojeny. Zde platí lidé pouze vodné, které je na Frýdlantsku levné.

Foto: Wikipedia, Julo, licence


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme