Zakázku na kanalizace v Jihlavě dostaly firmy se Synerem

Svaz vodovodů a kanalizací dnes znovu vybral dodavatele pro rekonstrukci kanalizačních stok v Jihlavě. Výběrové řízení na práce za půl miliardy korun se táhne od loňska kvůli odvolávání některého ze dvou uchazečů. (aktualizováno)

5 min. čtení

Svaz teď na základě nedávného rozhodnutí antimonopolního úřadu vyloučil původně vítězné sdružení firem s Chemkostavem a zakázku dal sdružení, jehož členem je Syner VHS Vysočina. ČTK to řekl předseda svazu a dobronínský starosta Jiří Vlach.

U zakázky, kterou slíbila z větší části zaplatit Evropská unie, se hraje o čas. Stavební práce by kvůli dotaci měly být dokončeny ještě letos. Hodnotící komise se znovu sešla 1. dubna, její návrh dnes projednalo předsednictvo svazku. Svaz ale ještě musí ponechat účastníkům výběrového řízení 15 dnů na podání námitek. Lhůta začíná běžet s doručením rozhodnutí. Vlach přesto věří tomu, že se stavbu podaří spustit. "Bylo by ostudné, kdyby republika i město přišly o takovou spoustu peněz," řekl s poukazem na možnou ztrátu dotace.

Podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) teď byla vyloučena původně vítězná nabídka sdružení firem Chemkostav, Agrostav Stavební firma Škrabal a IPOS PS, protože nesplnila technické kvalifikační předpoklady. Vlach připomněl, že svazek tohoto uchazeče předtím sám ze stejného důvodu vyloučil, ale po zásahu ÚOHS ho musel vrátit do hry. Zakázku teď dostalo sdružení SYNER VHS Vysočina, HOCHTIEF CZ, Metrostav a EUROVIA CS.

Vyloučená strana z výsledkem nesouhlasí. "Podáme odvolání k ÚHOSu a také stížnost k Evropské komisi," řekl MF Dnes Václav Saenger, ředitel Agrostavu, který je součástí sdružení kolem Chemkostavu.Nezdají se mu již několikerá, podle něj vzájemně si odporující rozhodnutí ÚHOSu.

Projekt na přestavbu jihlavských kanalizací se chystal asi šest let, původně měl být dokončen už loni. Předloni na podzim však byly přípravy zastaveny. I tehdy se protáhlo výběrové řízení na dodavatele kvůli odvolání jedné z neúspěšných firem a potíže působilo i plánované vystoupení Jihlavy ze svazu vodovodů a kanalizací, který figuruje v roli investora.

Obě strany se loni na jaře k projektu vrátily, protože Evropská komise umožnila prodloužení termínu na provedení stavebních prací o rok. Projekt se týká rekonstrukce a stavby kanalizací a zlepšení dodávek pitné vody pro obyvatele Jihlavy. Město na něj přidá kolem 200 milionů korun. Z evropských a národních dotačních programů by mělo plynout přes 300 milionů.

Foto: Wikipedie, Sokoljan


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme