Zájem rybářů o vyčištěnou přehradu v Luhačovicích je velký

Zájem rybářů o vyčištěnou luhačovickou přehradu je velký. Povolenky rychle mizí, řekl dnes ČTK hospodář Rybářského svazu Luhačovického Zálesí František Miko. Rybáři na dnešek připravili druhé kolo zarybnění přehrady, první se uskutečnilo loni na podzim. V přehradě bude nakonec asi deset tun ryb. Před třemi lety bylo z přehrady před čištěním vyloveno 27 tun ryb.

3 min. čtení

Nádrž byla od podzimu roku 2010 vypuštěná a do loňského února z ní vodohospodáři vytěžili více než 295.000 metrů krychlových sedimentů. Povodí Moravy investovalo do vyčištění a dalších prací 146,5 milionu korun, samotná těžba přišla na 125 milionů korun. Musely se také zpevnit břehy. Přehrada se loni začala napouštět, do letní sezony ji však nestihli vodohospodáři naplnit kompletně. Nyní je před létem už připravená.

"Povolenky se již prodávají, máme za sebou tříletý půst, rybáři se už velice těší," uvedl Miko s tím, že od soboty do pondělí se prodalo 300 povolenek. Místní svaz jich pravidelně vydává maximálně 700. Rybářská sezona začne oficiálně 13. května, předtím se na přehradě budou konat tradiční dětské rybářské závody i závody pro dospělé.

V prvním kole zarybnění putovalo do vody 1000 kilogramů menších kaprů, 500 kilogramů větších kaprů, 30 kilogramů štik a dva kilogramy malých úhořů. Ve druhém kole přebude v nádrži 4000 kilogramů kaprů, 300 kilogramů štik, 450 kilogramů candátů, 300 kilogramů okounů a 200 kilogramů línů. Ryby pocházejí z okolí Českých Budějovic.

Na přelomu května a června bude následovat poslední kolo zarybnění. "Budeme dávat do přehrady ještě kapry, candáty a štiky. Tím bude hotovo," podotkl Miko.

Rybáři po vyčištění nádrže zvažovali druhovou skladbu ryb, například bílé ryby, jako jsou kapři, cejni nebo plotice, přispívají k tomu, že se množí sinice ve vodě.

 

Zdroj: Wikipedia, Avayak, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme