Zájem o vodáckou turistiku v Moravskoslezském kraji roste

Zájem o vodáckou turistiku v Moravskoslezském kraji roste. Stále víc lidí má zájem plavbu v loďkách si vyzkoušet a lodě si rovnou půjčit. ČTK to řekl Roman Štolfa, předseda spolku Posejdon, který sdružuje zájemce o vodáckou turistiku.

7 min. čtení

"Jsou to ročně tisíce lidí. Zájem určitě stoupá i co do počtu zájemců ze strany instruktorů, jsou to odchovanci různých oddílů, kteří se dál chtějí zabývat vodáctvím. Podporujeme je ve vodáckém vzdělání, teď jsme zrovna měli akreditovaný kurz Instruktor vodní turistiky," řekl Štolfa. Právě na začínající vodáky se spolek Posejdon na řekách Olši, Ostravici a Odře zaměřuje. "Možnost vyzkoušet si to se těší velkému zájmu," řekl Štolfa.

Zájemci o půjčení lodí se musí zaregistrovat prostřednictvím formuláře na stánkách spolku www.posejdon.cz. Půjčovné stojí 100 až 150 korun na osobu a den, ceny jsou stejné jako loni. "Naše filozofie je o tom, aby si to lidé vyzkoušeli, aby to bylo dostupné. Když je to třeba na hodinu, tak se bavíme o 50 korunách. Je to se vším všudy, automaticky včetně vest, k tomu mají i základní výklad, jak mají držet pádlo, aby nevypadali jako totální amatéři," řekl Štolfa.

Spolek má různé typy lodí, kanoe, nafukovací lodě a dokonce i jeden surf. Během loňského Olympijského parku v Ostravě se hodně osvědčila pramice.
"Hodně jsou v kurzu plastové kanoe, a protože spousta lidí viděla Rafťáky, tak chtějí zkoušet rafty," řekl Štolfa.

Spolek se stará o takzvané Slezské Benátky, což je vodní úsek vedoucí od Karviné přes Dolní Lutyni-Věřňovice, kde Posejdon sídlí, a Bohumín až za soutok s Odrou do Polska. Posejdon je personálně propojený s loděnicí pod hradem v Ostravě a spolupracuje i s polskými kluby.

Rostoucí zájem o půjčování lodí potvrzuje městská půjčovna v Bohumíně, která s Posejdonem spolupracuje. Meandry Odry, kde se vodáci plaví, jsou v chráněné oblasti a kvůli ochraně zvířat tam sezona trvá jen od července do září. Loni si tam za tu dobu lodě půjčilo téměř 2100 lidí, o 600 více než v roce 2015. "Za deset let provozu městské půjčovny se tu vystřídalo 12.000 dospělých a dětí. Letošní sezona byla historicky nejúspěšnější, tak obrovský zájem ze strany veřejnosti jsme ještě neevidovali," řekla tehdy vedoucí bohumínského organizačního odboru Miroslava Šmídová.

Úseků řek vhodných ke sjíždění není v Moravskoslezském kraji mnoho a nejsou tam ani typické vodácké kempy.
Lodě se půjčují například v Autokempu Podhradí ve Vítkově na Opavsku. Leží na břehu řeky Moravice, jež je v kraji jedním z nejkrásnějších říčních úseků. Správce kempu Podhradí Marek Dostál ale řekl, že poslední dobou se dá Moravice kvůli nedostatku vody málokdy sjet. Zrušeno bylo i otevírání Moravice plánované na tento víkend.

"Na běžnou plavbičku lodí kousek od kempu to je bez problémů a o půjčování lodí je docela zájem," řekl Dostál. Půjčení lodi stálo loni v kempu 50 korun na hodinu, letos bude stát 60 korun. "Někdo by se ale měl starat o čištění řeky. Je dost zanesená, někde třeba uvíznete lodičkou a můžete si připadat jak v zátoce plné aligátorů, je problém se odtud dostat. Na to si zákazníci strašně stěžují, že to je rok od roku horší. Je to velká škoda," řekl Dostál.

Foto: Wikipedia, Mathew Ingram – Flickr, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme