Zadlužení obcí loni stouplo nad 83 mld. Kč, krajům dluhy klesly

Dluhy tuzemských měst a obcí loni stouply o 2,7 miliardy korun na 83,3 miliardy korun a skoro polovina z nich připadala na Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň. Zadlužení krajů se loni poprvé snížilo, a to o 8,4 procenta na 19,1 miliardy korun. Vyplývá to z informací ministerstva financí.

4 min. čtení

Z celkového počtu 6245 měst a obcí bylo loni zadluženo 3112 obcí. Na celkové zadluženosti obcí se podle MF více než 48 procenty podílí Praha, Brno, Ostrava a Plzeň; jejich podíl ovšem loni mírně klesl. Celkové zadlužení velkých měst se meziročně zvýšilo o 0,8 miliardy na 40,1 miliardy korun. Zadlužení samotné Prahy stouplo o jednu miliardu na 27,3 miliardy korun.

V celkovém objemu zadluženosti obcí jsou zahrnuty bankovní úvěry od peněžních ústavů, vydané komunální dluhopisy, přijaté návratné finanční výpomoci a ostatní dluhy včetně půjček ze státního rozpočtu a z rozpočtů státních fondů. Nejvíce přitom stoupl loni obcím objem bankovních úvěrů.

Půjčky obce využily zejména na rekonstrukce a výstavbu místních komunikací, kanalizací, čistíren odpadních vod, na předfinancování investičních projektů spolufinancovaných z fondů Evropské unie a na regeneraci a výstavbu bytového fondu.

Obcí, které kvůli tomu čekají hubenější roky, je ve Zlínském kraji nejvíc z celé republiky. Z 303 obcí na východní Moravě jich podle ministerstva financí loni rizikově hospodařilo šedesát. Tedy každá pátá.

"Většinou si dopředu půjčili peníze na projekt, na který mají dostat dotaci z Evropské unie. To je ale riziko,"
upozornil Jan Zikl z ministerstva financí.
Odborníci totiž varují, že slíbená dotace nepřijde včas a obce budou muset třeba faktury stavebníkům platit ze svého. "Pro malou obec to může být i likvidační," varoval Zikl.

Krajům se loni objem dluhů snížil, nejvíce k tomu přispěl pokles objemu úvěrů o 0,8 miliardy korun na 16,6 miliardy Kč. Dluhopisy loni kraje nevydaly, některé kraje ovšem pokračovaly v čerpání úvěrů poskytnutých Evropskou investiční bankou. Ty využívají například na rekonstrukce silnic. Kraje také loni získaly bezúročné půjčky od Státního fondu dopravní infrastruktury za 0,7 miliardy korun na předfinancování výdajů souvisejících s čerpáním fondů EU.

Souhrnné údaje o dluhu krajů ČR v letech 2001 – 2010 (v mld. Kč):


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme