Žáci a studenti ve Středočeském kraji se učili, jak být k vodě šetrní

V Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně byly vyhlášeny výsledky projektu EKOABECEDA aneb Buďme k vodě šetrní ve Středočeském kraji. Zapojilo se celkem 60 škol, jejichž žáci a studenti plnili tematické úkoly. Zástupci 11 nejaktivnějších škol si dnes převzali diplom a drobné pozornosti.

Nejlépe si vedla Základní škola Týnec nad Labem, následovaná Základní školou Stříbrná Skalice a Základní školou, Mateřskou školou a Praktickou školou Kolín, Kutnohorská. Nejaktivnější školní týmy jely na výlet

Organizátorem projektu byl školní vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Jeho partnery byly Středočeský kraj a společnost Veolia – a především díky jejich podpoře mohlo Recyklohraní připravit pro školy nejen samotné úkoly, ale i metodickou podporu, včetně webináře, lektorské příručky, výukových scénářů a krátkých edukačních videí, a také závěrečnou slavnost.

„Prostřednictvím praktických úkolů se snažíme školákům nabídnout informace například o tom, že na planetě Zemi pitné vody ubývá, jak můžeme chránit vodní zdroje, jak a proč s vodou zbytečně neplýtvat, anebo co vše se musí stát, než si z kohoutku natočíme vodu do sklenice,“
říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní, a dodává: „Naše materiály připravujeme v několika adaptacích, aby je mohli využít učitelé pro děti různého věku, od mateřinek až po středoškoláky.“

Slavnostní akci moderoval herec a zároveň nadšený ekolog Petr Vacek, který v závěru děti zapojil do hádání zápletky detektivního příběhu, který se samozřejmě točil kolem šetrné spotřeby vody.

„Součástí slavnostního vyhlášení projektu byla i prohlídka Muzea pražského vodárenství. Žáci a studenti si při ní mohli prohlédnout, jak se vyvíjelo pražské vodárenství od prvních soukromých vodovodů ve 12. století přes vltavské vodárny renesančního období až po současné zásobování Prahy vodou,“ říká Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace Veolia ČR, a dodává: „Je dobře, že děti i díky Recyklohraní vidí věci v souvislostech, a že i když máme zatím dostatek kvalitní pitné vody, neznamená to, že s ní můžeme plýtvat.“

Pořadí škol na 1.-13. místě:

Název školy Získané body
Základní škola Týnec nad Labem 2000
Základní škola Stříbrná Skalice 1500
Základní škola, Mateřská škola a Praktická škola Kolín  1250
Základní škola Pavlíkov, okres Rakovník 1000
MŠ Lužec nad Vltavou 1000
Mateřská škola Obříství, okr. Mělník 1000
ZŠ J. J. Ryby Rožmitál pod Třemšínem 1000
Základní škola a Mateřská škola Hvožďany, okres Příbram 750
ZŠ Kolín III., Lipanská 420 750
Speciální základní škola a Mateřská škola Kladno, Pařížská  750
Základní škola J. A. Komenského Kly, okres Mělník 750
Základní škola a Praktická škola, Český Brod, Žitomířská  750
Základní škola Neveklov, okres Benešov 750

Téma šetrná spotřeba vody v Recyklohraní
Šetrná spotřeba vody je od minulého školního roku jedním z klíčových témat vzdělávacího programu Recyklohraní. Dalšími jsou třídění a recyklace, předcházení vzniku odpadů a udržitelná spotřeba a klimatická změna.

Zdroj: redakce