Začalo vypouštění liberecké přehrady, denně hladina klesne asi o 40 centimetrů

Vodohospodáři začali vypouštět přehradu Harcov v Liberci kvůli její opravě za stamiliony korun. Hrázný přehrady Martin Vrchovský dnes pro ČTK uvedl, že hladina by měla denně klesnout zhruba o 40 centimetrů. Vypouštění přehrady potrvá skoro měsíc, výlov ryb je plánovaný na polovinu října. Bez vody bude přehrada, jejíž hladina bývá obvykle ve výši sedmi až devíti metrů, do léta 2025.

2 min. čtení

"Mělo by se to vypustit úplně," řekl Vrchovský. Při vypouštění budou vodohospodáři sledovat teplotu vody, obsah kyslíku a další parametry. "Je to kvůli rybám," dodal hrázný. Ryby vypuštění přehrady přežijí. Rybáři je přemístí do jiných nádrží.

Přehrada v Liberci, jejíž výstavba byla dokončená v roce 1904 podle projektu Otto Intzeho z německých Cách, je kulturní památkou. Její obnova je spolufinancována z fondů Evropské unie. Po rekonstrukci za 388 milionů korun bez DPH, jež je naplánovaná na téměř tři roky, bude přehrada schopna lépe chránit Liberec při vydatných deštích, poradí si s mnohem většími průtoky vody než nyní. Opravy se dočká prosakující zděná hráz a ze dna nádrže zmizí zhruba 26.000 metrů krychlových nánosů bahna i nefunkční železobetonové konstrukce. Zároveň dělníci opraví 743 metrů pravobřežní zdi vedoucí od hlavní hráze k penzionu Bílý Mlýn.

Foto: Wikipedia, Pavel.satrapa, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme