Začala rozsáhlá rekonstrukce přehrady Šance na Frýdecko-Místecku

Na přehradě Šance na Frýdecko-Místecku začala rozsáhlá rekonstrukce, která potrvá přes tři roky a bude stát více než 430 milionů korun. Účelem je posílit protipovodňovou ochranu i zajistit spolehlivé dodávky pitné vody. V nádrži je nyní tak málo vody, jako nebylo za desítky let, řekl ČTK Čestmír Vlček, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který přehradu provozuje.ezská Harta.

2 min. čtení

Kvůli přípravným pracím, které tam podnik dělal v minulých letech, byla hladina v nádrži snížena na 55 procent objemu. Při letošním suchu ale ještě podstatně klesla. "Nyní je tam hladina asi na 31 procentech objemu. Nepamatujeme, že by tam bylo tak málo vody," řekl Vlček. Zásobování obyvatel pitnou vodou ale podle něj není v ohrožení.

Opravu přehrady má na starosti společnost OHL ŽS. "Společnost nyní provádí přípravné práce, samotná oprava začne v říjnu," řekl Vlček.

Rekonstrukce zahrnuje mimo jiné vybudování nového bočního přelivu nebo zvýšení koruny hráze a vlnolamu. Úpravou projdou komunikace i mosty, vzniknou nové rozvody sítí, osvětlení a zabezpečení nádrže. Po rekonstrukci by přehrada měla zvládnout i desetitisíciletou vodu.

Vodní dílo Šance je v regionu stěžejní nádrží pro zásobování pitnou vodou. Dodává vodu například Ostravě, Frýdecko-Místecku či části Karvinska. Podnik Povodí Odry je správcem vodních toků a vodních děl na území povodí řeky Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje. Mezi přehradami, které podnik provozuje, jsou ještě například Kružberk nebo Slezská Harta.

 

Foto: Wikipedia, Daniel Baránek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme