"Leopoldschlag byl v roce 2002, tak jako řada českých měst a obcí, postižen povodní. Hraniční řeka Malše vystoupila z břehů a poškodila obytné budovy, dva živnostenské podniky, čistírnu odpadních vod a sportovní areál," řekl ČTK Koller. Od tohoto okamžiku tamní radnice usilovala o účinnou protipovodňovou ochranu pro centrum obce. Studie byla hotová v roce 2008, další čtyři roky obec sháněla peníze.
Ochrana obce bude spočívat ve vybudování poldru na české straně, v místě nynějších pastvin u koryta Malše. Bude mít rozměry 1000 krát 35 metrů. V případě, že přijdou záplavy, voda se rozlije na pastviny a nebude ohrožovat centrum Leopoldschlagu. Při snižování části terénu se počítá s vytěžením asi 70.000 metrů krychlových zeminy, která bude využita na rakouské straně.
"Všechny podklady, až na několik málo výjimek, musely být vyhotoveny dvojjazyčně a zčásti musely být z důvodu různých zákonných základů přizpůsobeny pro příslušný stát," řekl starosta Koller. Třeba výpočet nadmořské výšky je v obou zemích rozdílné. Všechna jednání, například s vlastníky pozemků, byla vyřízena přes jazykovou bariéru velmi rychle. Na schvalování dokumentů se podílely městský úřad v Kaplici a krajský úřad v Českých Budějovicích, na rakouské straně potom hejtmanství ve Freistadtu a hornorakouský vodoprávní úřad.
Zdroj: Wikipedia, Timichal, licence
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK