Zábřeh rozhodl o financování kanalizace

Stomilionový úvěr si bude brát město Zábřeh na rekonstrukci kanalizace, kterou chystají Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ). Jednomyslně pro půjčku zvedlo ruku všech patnáct zábřežských zastupitelů, kteří byli přítomni na posledním zasedání. Znovu se ale ozvaly i pochyby.

2 min. čtení

"Podíl města je vysoký, nelíbí se mi, že si budeme půjčovat. Nebyla by jiná cesta? Například prodat naše akcie ve VHZ a z toho opravu financovat?" dodává se zastupitel Edgar Horák (KSČM).

"Teoreticky by to šlo, ale cena, kterou by lidé v Zábřehu pak za vodu platili, by byla sociálně neúnosná. Stočné stále nepokrývá náklady na obnovu sítě," řekl ředitel VHZ Jiří Vepřek.

Investici za 1,6 miliardy korun v pěti městech okresu Šumperk uhradí z téměř tří čtvrtin Evropská unie. Bez Zábřehu by celý projekt padl, protože žádost o dotaci je připravena na celou akci, vytrhnout z ní část není možné. 

Stavba potrvá zhruba dva roky a začít by měla pravděpodobně už letos na podzim. Celý projekt je už druhou fází největší vodohospodářské rekonstrukce v dějinách regionu. V té první byla opravena kanalizace ve Vikýřovicích, Sobotíně a Starém Městě, část kanalizace v Šumperku a také úpravna vody v Koutech nad Desnou. Ve druhé fázi se práce přesunou zejména do Zábřehu.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme