Zábřeh potvrdil investice do kanalizací

Město Zábřeh neodstoupí z dotačního projektu na obří investici do kanalizace, kterou v pěti městech připravuje majitel sítě, Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ).

3 min. čtení

"Pokud by jedno město odstoupilo, padá celý projekt. A to by byla opravdu velká škoda, protože kanalizaci bychom bez pomoci unie neopravili. A v roce 2013 evropská podpora končí," řekl starosta Mohelnice Zdeněk Jirásko (ODS).

Oprava kanalizace bude v Zábřehu stát 630 milionů korun, z toho město má zaplatit pětasedmdesát milionů. Dalších pětadvacet milionů ho budou stát úpravy komunikací. Město si na akci zřejmě vezme úvěr.

"Jsem spokojen, zábřežští zastupitelé se zachovali zodpovědně. Propad v daňových příjmech pociťují všechny obce, ale je potřeba uvědomit si priority a odsunout jiné projekty, i když by měly větší ohlas u občanů, protože jsou víc vidět," řekl při odchodu z jednání zábřežského zastupitelstva Zdeněk Jirásko.

Stavba by měla začít letos v létě nebo na podzim.
"Původní žádost o dotaci jsme museli přepracovat, protože po výběrovém řízení vyšly stavební práce dráž. Cena už se blíží 1,6 miliardy korun. Do konce března by mohla být žádost potvrzena na ministerstvu a odeslána do Bruselu. Ten má na schválení dva měsíce," uvedl ředitel VHZ Jiří Vepřek. Stavba potrvá dva roky.

Část nákladů bude hradit VHZ jako majitel kanalizační sítě, na obce jako akcionáře VHZ zbude patnáct procent. Celý projekt je už druhou fází největší vodohospodářské rekonstrukce v dějinách regionu. V první fázi byla opravena kanalizace ve Vikýřovicích, Sobotíně a Starém Městě, část kanalizace v Šumperku a také úpravna vody v Koutech nad Desnou.

Foto: Wikipedia/Jofre


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme