Z pramene u Aše přestala téct oblíbená minerálka

Z vývěru v Dolních Pasekách u Aše přestal z neznámých důvodů vytékat minerální pramen. Pavilon oblíbené minerální vody je uzavřen, snahy města pramen opět zprovoznit byly zatím neúspěšné. Kdy bude minerálka veřejnosti znovu k dispozici, nelze zatím odhadnout. informoval v tiskové zprávě mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

2 min. čtení

"Dosavadní pokusy o zprovoznění pramene nebyly úspěšné ani po rozebrání a vyčištění systému jímání. Bylo rozhodnuto neprovádět v tuto chvíli rozsáhlejší stavební úpravy či hydrologický průzkum a počká se na jaro," uvedl Vrbata.

V posledních letech vydatnost pramene značně kolísala. Podobná situace nastala například už v roce 2015, kdy se voda v prameni také ztratila. Po nějakém čase se pramen samovolně obnovil. Jindy se zase chuť minerálky výrazně změnila kvůli jejímu naředění. "Po čase se minerálka vrátila k chuti do období před naředěním, které bylo podle všeho způsobeno přírodními vlivy," doplnil Vrbata.

Ašská radnice do pavilonu pramene a jeho okolí v uplynulých letech investovala přes 600.000 korun. Pavilon má nově natřenou fasádu, dveře a okna a je vymalovaný. Opravena byla i technologie jímání a odtoku minerálky. V okolí vznikly nové cesty, parkoviště, lávka přes potok a dřevěný altán.

Foto: Wikipedia, Zipacna, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme