Z novely zákona zřejmě zmizí sporné ustanovení o přípojkách

Z novely zákona o vodovodech možná zmizí sporné a kritizované ustanovení, které se týká hrazení oprav vodovodních přípojek pod veřejným prostranstvím. Podle vládní předlohy by opravy měli platit majitelé přípojek, ale sněmovní zemědělský výbor doporučil toto ustanovení vypustit.

3 min. čtení

"Tuto změnu doporučuji a souhlasím s ní," řekl včera poslancům ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Poslanci novelu projednali a propustili do závěrečného čtení. Rozhodnout by o ní měli ještě na své současné schůzi.

Navrhovaná změna v hrazení oprav přípojek vyvolala kritické reakce. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) už v dubnu oznámil, že ministerstvo ustanovení vypustí. Příslušný návrh už dříve přijal zemědělský výbor a podpořili ho jeho všichni přítomní členové.

Nyní platí výměnu přípojky její vlastník, zatímco opravu provozovatel sítě. Ministr Bendl už dříve uvedl, že vlastníci přípojek ve snaze ušetřit často žádali o opravu zastaralé přípojky, u níž bylo jasné, že ji bude nutné v krátké době znovu opravit. Toto řešení prý zvyšuje náklady všem uživatelům. Provozovatelé totiž rozpočítávají výdaje na opravy všem do cen vodného a stočného.

Novela především mění způsob, jakým kraje vytvářejí dlouhodobé plány pro rozvoj vodovodů a kanalizací. Místo vytváření nových desetiletých plánů se mají tyto dokumenty od příštího roku průběžně aktualizovat, což by mělo krajům a státu ušetřit 100 milionů korun i práci. Počítá s povinným zavedením jednotného elektronického komunikačního systému pro předávání údajů a informací.

Poslanec ČSSD Břetislav Petr včera navrhl novelu zamítnout. Řekl o ní mimo jiné, že až příliš podrobně řeší nedůležité problémy, ale neřeší důležité problémy, jako je například obrana před růstem cen vodného a stočného.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme