Z Lipna a Rožmberku musí vypustit miliony kubíků vody

Hladiny řek na jihu Čech dál klesají. Nejvyšší stupeň platí stále na pěti tocích, a to v místech, kde vodohospodáři regulují odtok vody z vodních děl. Třeba z Lipna je třeba upustit 17 milionů metrů kubických vody, z Rožmberka devět milionů.

6 min. čtení

Třetí povodňový stupeň platí na Vltavě pod Lipnem, Blanici pod Husincem, Nové řece, Nežárce a Lužnici u Rožmberka. Třeba Malše pod Českými Budějovicemi klesla na dvojku, stejně jako Stropnice u Borovan. Rychleji klesají hladiny na malých tocích.

"Dnes jsou všechny řeky na poklesu, třetí stupně jsou překročeny na Lužnici a dolní Nežárce. Na sestupu z trojky je Blanice na dolním toku u Putimi. Druhé jsou na Vltavě pod Lipnem v důsledku odpouštění lipenské přehrady, a ta samá situace je na Malši v důsledku upouštění římovské přehrady,"
řekl ČTK hydrolog Tomáš Vlasák. Průtoky budou pod přehradami zvýšené ještě delší dobu. Na Lužnici je dlouhodobý pokles dán přirozeným pomalým odtokem. Dnešní noc bude na jihu beze srážek, v pátek se vyskytnou lokální bouřky, které mohou mít vliv na vzestup menších toků.

Snížená hladina Vltavy pod lipenskou přehradou umožnila od středy zvýšit odtok z vodního díla. Aktuálně se z něj řítí zhruba 115 metrů kubických za vteřinu, proti počátku měsíce čtyřnásobek. Přitéká do něj asi 60 kubíků vody. "Hladina klesá od pondělí, od dnešního rána do 15:00 to bylo o další čtyři centimetry, přičemž centimetr představuje zhruba 600.000 kubíků," řekl ČTK ředitel hornovltavského závodu Povodí Vltavy Zdeněk Zídek. Vodohospodáři potřebují z Lipna odpustit asi 17 milionů kubíků vody.

Alchymii se dá přirovnat regulace v povodí rybníka Rožmberk, které chrání před povodněmi hlavně Veselí na Lužnicí. "Do Rožmberku jsme přivřeli přítok z novořeckých splavů na 15 kubíků, zhruba to samé nám odtéká. Rožmberk je v přelivu, postupně se bude navyšovat," shrnul Zídek. Odtok vodohospodáři nemohou zvýšit, protože by voda zaplavila garáže, zahrady a další objekty. Mezipovodí je přesycené vodou. "Snažíme se nevyplavit nic," zdůraznil. Vypouštění takzvaného českého moře bude trvat týdny. Objem vody se musí snížit o devět milionů kubíků, což představuje pokles hladiny asi o dva metry.

Záplavy na jihu Čech postihly přes 90 obcí. Dnes v nich pokračoval úklid. Neziskové organizace začaly s rozvozem humanitární pomoci a rozdělují se peníze z krajského povodňového konta. Hasiči pátým dnem čerpají vodu, do postižených obcí vyslali tým psychologů. Vojáci pomáhali s úklidem v Bechyni.

Podle hygieniků je v regionu zasaženo celkem 19 vodovodů, u nichž je omezeno používat vodu pro pitné účely, a to na Táborsku, Písecku, Strakonicku a Českokrumlovsku. Přes 8000 obyvatel je zásobováno pitnou vodou z náhradních zdrojů. Znečištěné jsou také stovky studní.
Důkladná asanace bude nutná u 46 čistíren odpadních vod a kanalizačních stanic. Doprava je omezená na necelé desítce silnic třetí třídy.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme