Workshop SMS ČR: Realita čištění odpadních vod je pro menší obce tvrdá

Informace „bez obalu“, diskuse i příklady z praxe, to vše čekalo na starosty obcí při pondělním workshopu s příznačným názvem Starosti starostů. Organizaci zajistilo Sdružení místních samospráv (SMS ČR) a poslankyně Alena Hanáková.

3 min. čtení

„Vybrat téma bylo pro mě jednoduché, starostové se na mě často obracejí s žádostí o radu, jak postupovat s projekty čištění odpadních vod v obcíchuvádí poslankyně Alena Hanáková.

"Workshop s tak aktuálním tématem jsme se rozhodli jednoznačně podpořit, naší jedinou podmínkou však byl otevřený přístup k problému. Starostům i občanům je totiž často podsouváno, jak je všechno jednoduché a jak si stačí jen zažádat o peníze. Ty však dnes pro malé obce schází. Stát ani není schopen doporučit, jak mají obce s čištěním odpadních vod postupovat. Za změnu tohoto stavu musíme stále bojovat.“ dodává k nedobré situaci na malých obcích tajemník SMS ČR Tomáš Chmela.

Hostitelské role se ochotně ujal 1. místopředseda SMS ČR a starosta slováckého Vlčnova Jan Pijáček. „S výstavbou čističky v obci mám bohaté zkušenosti. Rád jsem se o ně podělil s kolegy, kteří stojí teprve před tímto nelehkým úkolem.“

Součástí programu byla i návštěva vlčnovské čistírny. Jeden z účastníků, starosta obce Drnovice Tomáš Zicha k tomu dodává: „Konečně mám představu, co všechno problematika čistíren obnáší. Seminář mi otevřel oči, už mám lepší představu jak dál postupovat. Jsme malá obec a budeme se proto snažit hledat alternativní cesty řešení problému.“

„Jsem ráda, že mohu pracovat s informacemi od starostů. Díky tomu vím, které změny je potřeba v parlamentu prosazovat,“ uzavírá dnešní seminář poslankyně Alena Hanáková.

Foto: SMS ČR


Zdroj: SMS ČR

Zdroj: SMS ČR

Doporučujeme