Světová poptávka po vodě stoupá, za 20 let se má zvýšit o 30 až 50 %

Jak varuje zpráva Světového ekonomického fóra (WEF), v letošním roce by se mohly výrazněji projevit problémy s dostupnosti pitné vody, potravin a energetických zdrojů...

5 min. čtení

Už šestým rokem zvěřejňuje Světové ekonomické fórum studii věnující se možným problémům, se kterými by se svět mohl potýkat v následujícím roce. Ve zprávě Global Risks 2011 vyjádřila organizace obavy nejen z následků ekonomické krize, ale také ze znatelnějšího nedostatku vody, potravin a energetických zdrojů v některých částech světa.

Pro letošní rok určilo fórum celkem 37 potenciálních rizik ohrožujících náš svět. Tři hlavní krizové body se staly předmětem oficiálních i neoficiálních debat na konferenci ve švýcarském Davosu, které se zúčastnilo kolem dvou tisíc vrcholných politiků a podnikatelů z celého světa. První z hlavních bodů se týkal ekonomických problémů, které nastaly jako důsledek finanční krize z roku 2008. Světové ekonomické fórum vyjádřilo obavu ze současné situace, kdy mnoho zemí bojuje s velmi vysokým schodkem státního rozpočtu a marně hledá zdroje k financování stárnutí populace. „Po krachu na Wall Street v roce 1929 trvalo několik měsíců, než se do zbytku světa rozšířila krize. V roce 2008 jsme však byly svědky přímo bleskového domino efektu,“ prohlásil Robert Greenhill, hlavní ekonom Světového ekonomického fóra (WEF).

Jako druhý největší problém roku 2011 určilo fórum korupční praktiky a organizovaný zločin. Třetím rizikem roku 2011 se stala rostoucí poptávka po surovinách, vodě, potravinách a zdrojích energie. Analytik John Drzik ve zprávě také upozorňuje na rychlý pohyb cen komodit, což ohrožuje nejen firmy, ale i samotné spotřebitele. Ceny potravin na konci loňského roku vystoupily podle indexu FAO na nejméně dvacetiletý rekord a překonaly maxima z poloviny roku 2008. To vyvolalo v řadě chudších zemí závislých na dovozu potravin sociální nepokoje.

Jordánský ministr Imád Fachuri upozornil na situaci zemí Středního východu a severní Afriky, které jsou kvůli nedostatku vody a energie nuceny své základní potraviny dovážet a nyní se těžce vyrovnávají s růstem cen. "Snažíme se zlepšit nabídku vody a energie, abychom mohli potraviny více pěstovat doma a minimalizovat tím závislost na dovozech a zranitelnost globálními cenami," podotkl ministr na rozhovorech Světového ekonomického fóra ve švýcarském horském letovisku.

Poptávka po vodě se dle odhadů analytiků zvýší o 30 až 50 procent a to v následujících dvaceti letech. V současné době až 70% zásob vody putuje do zemědělsví, zejména produkce masa vyžaduje velké množství vody. Z toho logicky vyplývá také zvýšení poptávky po jídle a to dokonce o 50 procent v následujích 30 letech.

Zdroj: www.weforum.org, www.fao.org 


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme