Vyvlastnění zřejmě bude možné i pro energetické a vodní stavby

Zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury, který umožňuje vyvlastňování pozemků, se zřejmě bude vztahovat také na vybranou energetickou infrastrukturu a vodní díla. Senátoři včera definitivně schválili svůj návrh novely zákona.

2 min. čtení

Podle jejích autorů má usnadnit výstavbu zejména dalších bloků Jaderné elektrárny Temelín, odkládanou stavbu jezů na Labi či budování protipovodňových opatření. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Institut vyvlastnění bude moci investor využít tehdy, pokud se nedohodne na odkupu pozemků pro plánovanou stavbu.

Novela také mění mimo jiné proces stavebního řízení v zákonem stanovených případech.
Zatímco podle původní předlohy by musel příslušný stavební úřad na žádost stavebníka závazně spojit stavební a územní řízení, nyní toho rozhodnutí bude záviset ve vybraných případech na jeho úvaze. Má také platit, že dotčeným stavebním úřadem bude speciální úřad, tedy úřad zaměřený na silniční, železniční a vodní stavby, a nikoli stavební úřad v obci s rozšířenou působností.

Zákon o urychlení výstavby dopravní infrastruktury předložila ještě v minulém volebním období ve sněmovně skupina poslanců, která chtěla usnadnit výstavbu rychlostní komunikace R35. Dopracovali ho nakonec tak, že se vztahuje na veškerou dopravní infrastrukturu. Zákon tak kromě jiného umožňuje použít vyvlastnění při získávání pozemků pro silnice a dálnice.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme