Výstavba protipovodňové ochrany Uherského Brodu přijde na 137 milionů Kč

Výstavba protipovodňové ochrany Uherského Brodu na Uherskohradišťsku přijde na 137 milionů korun. První práce zahájilo Povodí Moravy (PMO) letos na jaře. Jejich cílem je zajistit bezpečnost 1500 obyvatel a majetku v hodnotě 900 milionů korun na rozloze 350 hektarů. Hotovo by mělo být na podzim 2022, sdělil ČTK v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

3 min. čtení

Stavba zahrnuje dva kilometry dlouhou ochranou linii, čerpací stanice a hradidlové šachty. Jižní část města by podle zástupců PMO měla po dokončení ochránit až před případnými padesátiletými povodňovými průtoky v řece Olšavě.

Vlastní protipovodňová linie bude podle generálního ředitele PMO Václava Garguláka složena z ochranných zídek v délce přibližně 1400 metrů a zemní hráze v délce 600 metrů. "Tato linie bude sloužit k přímému zabránění rozlivů povodňových průtoků do chráněného území. Uzávěrové šachty a hradidlové komory zabrání zpětnému natékání vod Olšavy kanalizační sítí do chráněného území," uvedl Gargulák. Účelem čerpacích stanic bude odčerpávání vod z chráněného území v dobách povodňových stavů, kdy se musí uzavřít hradidlové komory.

Stavební práce na pravém břehu zahrnují úsek od silničního mostu ve Vlčnovské ulici až po silniční most v Šumické ulici. "Práce jsme zahájili na jaře letošního roku. Příprava stavby i samotná realizace probíhá bez komplikací. V současné době probíhají práce na ochranných zídkách a jejich založení v celém úseku stavby," doplnil Gargulák.

Dokončení stavby je ve městě s více než 16.000 obyvateli naplánované na říjen 2022. Náklady dosahují výše 137 milionů korun, stavba je podle Chmelaře financována z programu ministerstva zemědělství za finanční spoluúčasti města Uherský Brod, Zlínského kraje a PMO.

Foto: Wikipedia, 1v051v05, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme