Výstavba čistírny odpadních vod v Příbrami má stát 552 milionů korun bez DPH

Plánovaná výstavba čistírny odpadních vod v Příbrami má stát 552 milionů korun bez DPH. Město chce akci rozdělit na etapy. Projekt má vydané stavební povolení a město bude žádat o dotaci na jeho první etapu, uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).

2 min. čtení

Stavba by měla začít v příštím roce. Původně se počítalo s náklady kolem 350 milionů korun, rozpočet stavby ale podle starosty navýšily nadstavbové technologie související s energetickou soběstačností zařízení. „Aktuálně vedeme s projektanty jednání o výši nákladů na první etapu, aby korespondovaly s alokovanými prostředky pro roky 2024 a 2025. Zkrátka abychom na to v rozpočtu měli,“ řekl Konvalinka.

Rekonstrukce čistírny má zvýšit její kapacitu. Nově by měla vystačit pro 65.000 obyvatel, nyní je to asi 40.000. Současné zařízení je na hraně kapacity. Nové stavby už není ve dvaatřicetitisícové Příbrami možné připojit ke kanalizaci. Majitelé těchto nemovitostí jsou tak odkázáni na jímky nebo vlastní čističky. Město podle Konvalinky usiluje o co nejrychlejší zrušení uzávěry na připojení ke kanalizační síti.

Do čistíren odpadních vod investují i další města. Rekonstrukce čističky nedávno skončila například ve Voticích na Benešovsku. Práce si vyžádaly 96 milionů korun, město na projekt získalo dotace z evropských i národních zdrojů.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme