Vysoké nad Jizerou chystá dostavbu kanalizace a novou čističku

Vysoké nad Jizerou připravuje dostavbu splaškové kanalizace a výstavbu nové čistírny odpadních vod. Nahradí čističku Tříč, která už nevyhovuje. Náklady odhadli projektanti na 57 milionů korun. Práce by měly začít na jaře, hotovo má být do příští zimy, řekl včera ČTK starosta Vysokého Jindřich Matura.

3 min. čtení

Město podle Matury podobný projekt připravilo už před dvěma lety, tehdy se náklady vyšplhaly na bezmála 100 milionů korun. Vysoké ale bylo jednou z obcí, kde o vítězi zakázky rozhodovala "losovačka", a to dokončení projektu zkomplikovalo. "I když se neprokázalo, že by se obec dopustila nějaké manipulace se zakázkou nebo že bychom jinak pochybili, z přislíbené dotace jsme zatím nedostali ani korunu," řekl starosta.

Část stavby už je hotova, protože nebylo možné ji odkládat. Na zaplacení si muselo město půjčit. "Stálo nás to zatím asi 19 milionů," řekl starosta. Vybudována je podle něj část kanalizace, je třeba ji ale dokončit až k čističkám. "Zatím vede odnikud nikam," poznamenal starosta. Město podle něj také muselo rekonstruovat čistírnu odpadních vod v Nové Vsi. "Prosakovala do řeky, která slouží jako zdroj pitné vody pro Semily, nemohli jsme to odkládat," dodal starosta.

Město už na dostavbu kanalizace a výstavbu čistírny vypsalo veřejnou soutěž, lhůta pro doručení nabídek končí 19. prosince. Na nákladný projekt získalo Vysoké dotaci z Operačního programu Životní prostředí, na předfinancování a spolufinancování projektu si ale bude muset město opět půjčit. Vysoké nad Jizerou má 1300 obyvatel a letos hospodaří se zhruba dvacetimilionovým rozpočtem. "Bez dotace bychom si tento projekt nemohli dovolit," přiznal Matura.

V kauze údajně zmanipulovaných veřejných zakázek tzv. losovaček obvinila v závěru loňského roku protikorupční policie 15 lidí. Nepřípustným způsobem upravená elektronická losovací zařízení měli podle vyšetřovatelů použít v celkem 42 případech. Upravili také 11 zadávacích zařízení pro veřejné zakázky – elektronické losovačky. Podle policejního mluvčího se jim podařilo kompletně zmanipulovat pouze tři tendry, škoda přesáhla 33 milionů korun.

 

Zdroj: Wikipedia, Tomáš Mach, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme