Vysočina a Jihomoravský kraj začnou chystat projekty na lepší zásobení vodou

Vysočina a Jihomoravský kraj začnou spolupracovat na přípravě akcí, které umožní lepší zásobení pitnou vodou obyvatel v obou regionech. Kraje počítají také s propojováním vodárenských soustav. V příštím roce by měla být zpracovaná společná koncepce, která bude řešit přes 20 projektů. S jejich uskutečněním by podle krajů měly pomoci národní a evropské fondy. 

4 min. čtení

Oba hejtmani v areálu úpravny vody Švařec na Žďársku podepsali memorandum, které by mělo tuto spolupráci odstartovat.

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO) připomněl zkušenosti z minulých suchých let, kdy začínala voda chybět. K memorandu uvedl, že jde o politický akt. "Ale je to signál do našich krajů a do území, že jsme připraveni hledat společná řešení," uvedl.

Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se předpokládá oboustranná spolupráce na desítky let. "My opravdu musíme budovat další propojení vodárenských soustav a nesmíme se dívat na to, že tady někde končí hranice (krajů)," uvedl.

Oba kraje už jsou vodárenskými soustavami propojené. Z přehrady Vír na Žďársku proudí pitná voda do brněnské aglomerace, jihomoravská přehrada Vranov slouží na Vysočině k zásobování obyvatel v okrese Třebíč.

Jedním z konkrétních projektů spolupráce by mohlo být protažení Vírského oblastního vodovodu, který dnes končí v jihomoravských Židlochovicích, dál k Vranovicím, kde chybí kvalitní zdroj vody. "Dneska je to tak, že například v obci Vranovice a Ivaň ve škole dodávají balenou vodu," uvedl radní Jihomoravského kraje Vladimír Šmerda (ODS). Dodal, že propojováním vodárenských soustav by v případě potřeby šlo dostat do jednoho místa vodu z více zdrojů.

Úpravna vody Švařec je součástí Vírského oblastního vodovodu. který slouží k zásobování Brna a řady dalších obcí po trase. Stavba tohoto vodárenského díla začala v roce 1988, dokončená byla v roce 2000, řekl ČTK Zdeněk Antoš z Brněnských vodáren a kanalizací, které úpravnu vody spravují. Původně se počítalo s tím, že v úpravně bude pracovat okolo 80 lidí, dnes jich tam je 15. Větším dílem se podle Antoše na zásobování Brna podílí podzemní voda z Březové nad Svitavou.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme