Vyškované si letos připlatí za teplo, vodu i sport, stejně zaplatí za popelnice

Vyškované si letos připlatí za teplo, vodu i sportovní vyžití, stejné jako loni naopak zůstaly poplatky za svoz komunálního odpadu a za psy. Vyškovská radnice změny shrnula na svém webu.

4 min. čtení

Nejvíce si Vyškované připlatí za teplo. Místo téměř 600 korun za gigajoule, které doposud odběratelé platili, je předběžná cena tepelné energie stanovena na 1375 korun za gigajoule včetně DPH, což představuje nárůst o 129 procent proti roku 2022. Příčinou jsou ceny zemního plynu, elektřiny a inflace. Zástupci teplárenské společnosti VYTEZA proto doporučují domácnostem, aby upravily předpis záloh.

Připlatí si i odběratelé společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov, kdy svoji roli sehrálo zdražení energií, chemikálií a prostředků používaných na úpravu vod i inflace. Představenstvo společnosti rozhodlo o zvýšení cen u vodného o 3,16 koruny za metr krychlový a stočného o 6,84 koruny za metr krychlový. Podle zástupců společnosti zdražení představuje nejnižší hranici možného. Odběratel s průměrnou spotřebou 88 litrů za den, respektive 32 metrů krychlových za rok, kterému společnost účtuje vodné i stočné, tak zaplatí zhruba o 320 korun za rok víc.

Úpravu ceníků nachystala i sportoviště, která spadají pod Správu majetku města Vyškova. Vyškovský akvapark jde s cenou nahoru o 20 až 30 procent. Například o víkendu dospělí za hodinu v bazéně zaplatí namísto stokoruny 120 korun, ve všední den do tří hodin odpoledne 95 korun, po zbytek dne 110 korun. Celodenní vstup do venkovního areálu v létě vyjde o 30 korun dráž, tedy na 150 korun.

Zvedají se i hodinové sazby za používání tenisového hřiště a hřiště na plážový volejbal ve Čtvrtníčkově ulici, nahoru jdou od ledna rovněž ceny za využívání venkovních sportovišť či sportovní haly v Mlýnské ulici. Hlouběji do peněženek naopak Vyškované nesáhnou v případě poplatků za svoz komunálního odpadu a ze psů. Částky zůstávají stejné jako v loňském roce. Místní poplatek za komunální odpad je tak 696 korun na osobu a rok. „Lidé mají čas na úhradu do 30. dubna. Včas nezaplacené poplatky může správce zvýšit až na trojnásobek,“ zdůraznil místostarosta Vyškova Josef Kachlík (STAN).

Radnice nezvedla ani poplatek za psy chované v bytě či rodinném domě. Ve Vyškově je základní sazba 360 korun, lidé za psa umístěného v bytovém domě platí 1000 korun. Poplatek ze psů musejí chovatelé zaplatit do 31. května.

Autor: ČTK
Foto: Wikipedia

Doporučujeme