Výrobci chemikálií na čištění vody Kemifloc vzrostly tržby i zisk

Přerovské společnosti Kemifloc, která je předním tuzemským výrobcem chemikálií pro úpravu a čištění vod, loni vzrostly tržby meziročně o 1,9 milionu korun z 351 milionů korun v roce 2011 na 352,9 milionu korun. Firma zvýšila i čistý zisk, a to o 2,5 milionu korun na 79,3 milionu korun.

4 min. čtení

ČTK včera informaci získala z výroční zprávy společnosti Kemifloc, ve které má menšinový podíl chemička Precheza ze skupiny Agrofert podnikatele Andreje Babiše.

Vedení společnosti Kemifloc ve výroční zprávě uvedlo, že po propadu hospodářského výsledku v roce 2010 a stabilizaci hospodaření v roce následujícím se loni firmě podařilo vykázal velmi dobré výsledky. "Především díky postavení společnosti na trhu chemikálií pro úpravu a čištění vod, kde se i přes vzrůstající konkurenci podařilo udržet všechny významné zákazníky," komentovali loňské hospodaření šéfové firmy.

Zhruba 70 procent tržeb loni společnost získala na tuzemském trhu a zbývajících 30 procent připadlo na export do zemí Evropské unie. Ceny chemikálií na úpravu a čištění vod loni podle vedení Kemiflocu klesly, na druhou stranu se ale snížily i ceny vstupní suroviny pro jejich výrobu. Podobná situace panuje na trhu také letos, jelikož konkurenční firmy v regionu střední Evropy zprovoznily nové výrobní kapacity na chemikálie určené pro úpravu a čištění vody. Firmě Kemifloc letos kvůli vyšším cenám energií zároveň vzrostou výrobní náklady, takže její vedení se zaměří na úsporná opatření, aby udrželo ziskovost hospodaření.

Češi po skokovém zdražení vody v 90. letech minulého století začali vodou šetřit. Za posledních 20 let klesla denní spotřeba vody na osobu o více než třetinu. S rozvojem modernějších technologií se snižuje také spotřeba vody v průmyslu či zemědělství, stále více lidí také využívá vlastní studny. Objem vypouštěných odpadních vod proto klesá, což má nepříznivý vliv na spotřebu chemikálií pro jejich čištění.

Firma Kemifloc je součástí skupiny KEMIRA, která patří k předním celosvětovým výrobcům a dodavatelům chemikálií na úpravu a čištění vod. Společnost Kemifloc, která prodává svoji produkci v Česku, na Slovensku, v Německu, Rakousku, Maďarsku, Rumunsku či Slovinsku, loni zaměstnávala v průměru 34 lidí.

Hlavním akcionářem firmy Kemifloc je s podílem 51 procent švédská společnost Kemira Kemi. Zbývajících 49 procent akcií vlastní přerovská chemička Precheza.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme