Vypouštění přehrady v Liberci začne za týden, bez vody bude nádrž do roku 2025

Vypouštění přehrady Harcov v Liberci kvůli opravě za 388 milionů korun bez DPH začne v pondělí za týden. Vypouštění potrvá asi měsíc a nádrž bude prázdná po celou dobu rekonstrukce, tedy do poloviny roku 2025. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

4 min. čtení

"Termín začátku vypouštění byl oproti původním předpokladům posunut až na druhou polovinu září na základě výsledků monitoringu kvality vody. Na počátku září byla zjištěna ještě relativně vysoká teplota vody v celé nádrži a deficit kyslíku u dna. Pro ryby a vodní živočichy bude příznivější, když s příchodem podzimu teplota vody před začátkem vypouštění poklesne," uvedla Bendová. Pracovníci Povodí Labe budou podle ní sledovat teplotu vody, obsah kyslíku a další parametry i v průběhu vypouštění. "Rychlost vypouštění se bude přizpůsobovat výsledkům tak, aby byla eliminována případná rizika úhynu vodních živočichů v nádrži a níže po toku Harcovského potoka," dodala.

Ryby vypuštění přehrady přežijí. Výlov a přemístění do jiných vhodných nádrží bude mít na starost rybářský svaz. "Ryby nejsou určeny k prodeji, během výlovu nebude možné ryby koupit," uvedla Bendová. Výlov je plánovaný na 15. a 16. října.

Přehrada Harcov potřebuje opravit prosakující zděnou hráz, podloží pod ní i opěrnou zeď na pravém břehu přehrady, kudy vede promenádní cesta. Po rekonstrukci bude schopna lépe chránit Liberec při vydatných deštích, poradí si s mnohem většími průtoky vody než nyní. Po dobu rekonstrukce bude vodní nádrž vypuštěna, aby bylo možné provést komplexní úpravu návodního líce a předsypu hráze a ze dna nádrže odstranit zhruba 26.000 metrů krychlových nánosů bahna a nefunkční železobetonové konstrukce. Zároveň dělníci opraví i 743 metrů pravobřežní zdi vedoucí od hlavní hráze k penzionu Bílý Mlýn.

Přehrada v Liberci, která byla dokončena v roce 1904 podle projektu Otto Intzeho z německých Cách, je kulturní památkou. Její obnova je spolufinancována z fondů Evropské unie. "Po dohodě s památkovým ústavem bude po dokončení stavby ve volně přístupném prostoru přehrady instalována část technického zařízení, které bylo součástí historické technologie," dodala Bendová.

Foto: Wikipedia, Pavel.satrapa, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme