Vypijte kávu a zasaďte strom

Alex Henige navrhl ekologický kelímek, který po zasazení do země vyroste ve strom, či květinu. Doufá, že tímto nápadem přispěje je k zalesňování planety a snížení množství produkovaného odpadu.

3 min. čtení

Každý den se jenom v USA vypije přes 400 milionů šálků kávy. Více než 2 miliardy se jich pak vypije po celém světě. Většina jednorázových šálků je následně vyhozena do odpadu. A to je důvod, proč se Alex Henige rozhodl pro svůj projekt: Reduce. Reuse. Grow. Cílem projektu bylo navrhnout recyklovatelný biologicky odbouratelný kelímek obsahující semena divokých květin a stromů ze všech oblastí světa. Například prototyp pro Kalifornii obsahuje semena máku a sekvoje.Alex Henige chce nabídnout majitelům kavárenských řetězců či nezávislých kaváren možnost prodávat své nápoje v ekologických kelímcích. Zákazník po dopití své oblíbené kávy bude mít dvě možnosti, jak naložit s kelímkem. Buďto ho zasadit anebo ho zahodit do speciálního koše.Pokud se zákazník rozhodne zasadit nový strom, či květinu, je třeba kelímek rozvinout, namočit jej do vody po dobu pěti minut a pak ho zasadit do země. Mapa míst, kde lze semena dané rostliny v závislosti na jejím druhu vysadit, je na kelímku vytištěna. Kelímky, které budou vyhozeny do speciálních odpadkových košů, budou shromážděny a místními ekologickými sdruženími následně vysazeny v oblastech, kde byla již zdejší vegetace zničena nebo vážně poškozena. Ty kelímky, které zákazníci volně odhodí, se ekologicky rozpadnou do 180 dní.


Díky sbírce na Kickstarter.com se podařilo Alexu Henigemu přejít od prototypu do fáze průmyslové výroby. A nyní již připravuje další využití tohoto skvělého nápadu.

Video o projektu:

Internetové stránky projektu: www.planttrash.com

Facebook: Reduce. Reuse. Grow. 

Zdroj: Living Circular

Foto: „Coffee-cup-sleeve“ od NirzarVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons


Zdroj: Květa
Felklová

Zdroj: Květa Felklová

Doporučujeme