Vyhlídková cesta podél pražské Hostivařské přehrady bude opravena

Vyhlídková cesta vedoucí podél pražské Hostivařské přehrady bude v příštím roce opravena. Cesta slouží pěším i jako cyklostezka a využívají ji správci parku a přehrady. Náklady na opravu jsou předběžně stanoveny na 31 milionů korun. Kdy přesně práce začnou, není zatím jasné. Vyplývá to ze schváleného rozpočtu města na příští rok.

2 min. čtení

"Cesta je nejvytíženější cestou v lesoparku Hostivař, je využívána jako cyklostezka, cesta pro pěší, rybáře i vozidla údržby a minimálně 30 let nebyla nijak opravována," píše se v dokumentu.

Nachází na pravém břehu přehrady a úsek, který bude zrekonstruován, měří přes 2,2 kilometru. Kromě povrchu cesty budou zrekonstruovány opěrné zdi nad i pod ní.

Nyní cesta v části u přehrady není průchozí, neboť se zde buduje nový bezpečnostní přeliv. Stavba vyjde na zhruba 216,31 milionu korun a bude dokončena v prosinci 2022. Při povodních přeliv umožní odpouštět větší množství vody, a snížit tak riziko protržení přehrady. Přehrada naposledy téměř přetekla při povodních v roce 2013. Stojí na potoku Botič a dokončena byla v roce 1963.

Magistrát chce od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) za 52,2 milionu korun koupit areál koupaliště u přehrady. Úřad je ochoten pozemky prodat, avšak nejdříve mu magistrát musí předložit záměr jeho využití. Areál koupaliště má od státu ve správě Praha 15, která však na jeho odkup nemá peníze, proto se obrátila na magistrát.

Foto: Wikipedia, ŠJů, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme