Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný, varuje Povodí Moravy

Povodí Moravy varuje před vstupem na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký, má nanejvýš několik centimetrů. Státní podnik o tom informoval na svém webu. Už ve středu varovali před vstupem na zamrzlé vodní hladiny brněnští strážníci. Na jihu Moravy dosud mrzlo, má se ale začít oteplovat.

3 min. čtení

"V současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec," upozornil státní podnik.

Ledová celina může být podle Povodí Moravy vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísání hladiny pod ledem v některých místech zeslabena, a hrozí tak i při menším zatížení prolomení ledu. Státní podnik upozornil na to, že vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků je pouze na vlastní nebezpečí.

V Brně měřili tloušťku ledu strážníci poříční jednotky. Mluvčí strážníků Jakub Ghanem ve středu uvedl, že led na brněnských přírodních vodních plochách je stále příliš tenký a zamrzlá krusta v žádném případě není bezpečná pro pohyb lidí. Na Brněnské přehradě u přístaviště naměřili strážníci čtyři centimetry, v blízkosti Sokolského koupaliště a Rokle jen okolo 15 milimetrů. Na Medláneckém a Žebětínském rybníku naměřila hlídka okolo tří centimetrů. Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů. Garantovat bezpečný pohyb na zamrzlé přírodní vodní ploše ale vzhledem k nestejnoměrně proudící vodě a kolísání hladiny pod ledem nelze nikdy.

Na jihu Moravy bylo poslední dny mrazivo, podle předpovědi meteorologů se ale má oteplit. Dnes očekávají denní teploty mezi pěti až osmi stupni, v sobotu mezi dvěma až šesti stupni Celsia.

Foto: Wikipedia, Stichting Saxifraga, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme