"V současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec," upozornil státní podnik.
Ledová celina může být podle Povodí Moravy vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísání hladiny pod ledem v některých místech zeslabena, a hrozí tak i při menším zatížení prolomení ledu. Státní podnik upozornil na to, že vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků je pouze na vlastní nebezpečí.
V Brně měřili tloušťku ledu strážníci poříční jednotky. Mluvčí strážníků Jakub Ghanem ve středu uvedl, že led na brněnských přírodních vodních plochách je stále příliš tenký a zamrzlá krusta v žádném případě není bezpečná pro pohyb lidí. Na Brněnské přehradě u přístaviště naměřili strážníci čtyři centimetry, v blízkosti Sokolského koupaliště a Rokle jen okolo 15 milimetrů. Na Medláneckém a Žebětínském rybníku naměřila hlídka okolo tří centimetrů. Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů. Garantovat bezpečný pohyb na zamrzlé přírodní vodní ploše ale vzhledem k nestejnoměrně proudící vodě a kolísání hladiny pod ledem nelze nikdy.
Na jihu Moravy bylo poslední dny mrazivo, podle předpovědi meteorologů se ale má oteplit. Dnes očekávají denní teploty mezi pěti až osmi stupni, v sobotu mezi dvěma až šesti stupni Celsia.
Foto: Wikipedia, Stichting Saxifraga, licence
Zdroj: ČTK