Votice na Benešovsku chtějí vytvořit biokoupaliště za 30 milionů

Votice na Benešovsku chystají výstavbu biokoupaliště za 30 milionů korun. Mělo by vzniknout na západ od města u rybníka Pilař, kde územní plán počítá s oddechovou zónou. Pokud se podaří včas vyřídit všechna povolení, může výstavba začít už v příštím roce, řekl ČTK starosta Jiří Slavík (TOP 09). Přírodní koupaliště má podle něj nižší náklady na provoz a je vhodnější pro alergiky.

2 min. čtení

Vodu čistí rostliny a řasy a nepřidávají se do ní chemické látky. "Na druhou stranu to není hygienicky čistá voda typu pitné vody, což znamená, že obsahuje přirozené bakterie," dodal starosta.

Připomněl, že Votice nemají koupaliště již desítky let. Přišly o něj kvůli výstavbě přeložky silnice kolem města, nové pak už nevzniklo. Z průzkumů mezi veřejností přitom podle Slavíka vyplynulo, že lidé by si koupaliště přáli.

Ve Voticích žije 4500 lidí, kteří v létě musejí za koupáním jezdit daleko. Řada místních má sice na zahradách bazény, veřejné koupaliště je však podle starosty úplně jiná kategorie. "Považuji to za jeden z prvků občanské infrastruktury, který k městečku, jako jsme my, patří," míní.

Část zastupitelů byla proti koupališti, protože se domnívá, že projekt je příliš nákladný. Většina ho ale podle Slavíka podporuje. Nyní je podle starosty nejvhodnější doba na výstavbu, protože se městu ekonomicky daří a v uplynulých třech letech si na koupaliště ušetřilo. V minulém plánovacím období bylo na podobné akce možno čerpat peníze z Evropské unie, v současnosti už to ale podle Slavíka možné není.

Foto: Wikipedia, Ondrej.Konicek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme