Vojenské lesy vylovily Dolejší Padrťský rybník v Brdech, pozvaly veřejnost

Vojenské lesy a statky (VLS) včera vylovily osmatřicetihektarový Dolejší Padrťský rybník v Brdech, jeden z nejvýše položených rybníků v ČR. Vodní plocha vydala necelých deset tun ryb, méně než rybáři očekávali. Důvodem je fakt, že VLS tam už tři roky hospodaří bez využití obvyklých intenzivních metod, tedy bez přikrmování a chemizace vody. ČTK to dnes řekl vedoucí lesní správy Mirošov VLS Tomáš Třeský. Podnik pozval na výlov veřejnost, přišly stovky lidí včetně žáků škol. Na hrázi zůstala cena kapra, kterého byly asi dvě třetiny, na loňských 99 korunách za kilogram. Bude to stejné i na sádkách v Mirošově, kde se bude prodávat až do Vánoc, řekl Třeský.

5 min. čtení

„Z intenzivního hospodaření, kdy se masivně přikrmovalo a masivně se tam dávaly látky jako vápno, jsme před třemi lety přešli na extenzivní chov, tedy čistě na přírodní bázi. V CHKO se vůbec nepřikrmuje, nemohou se přidávat žádné chemické látky,“ uvedl výrobní náměstek hořovické divize VLS Zbyněk Nejman. Stejně je na tom sousední osmdesátihektarový Horní Padrťský rybník, který budou VLS lovit příští rok.

„Kvalita ryby je úplně famózní. Já to přirovnávám ke kuřecímu, ale je mnohem šťavnatější, je to zážitek. Je to dané kvalitou vody, v rybě se prostě neusazuje nic špatného. Má méně tuku a je o něco menší, ale chutnější než z běžných produkčních rybníků s bahnem,“ řekl Třeský. Podle něj teče dlouhý přítok Klabavy jenom lesem a nejsou tam žádné zemědělské farmy nebo podniky. Zhruba třetinu dnešního výlovu tvoří lín, kterého přibývá, a dravci – hlavně štika, candát, ale také okoun.

„Čekali jsme trochu lepší výlov. Dravé rybě se docela daří, té bylo dost,“ řekl šéf brdské divize VLS David Novotný. Při dřívějším intenzivním chovu byla produkce až pětkrát vyšší. VLS spolupracují s CHKO Brdy a výzkumnou firmou ENKI a snaží se podle Nejmana změnit obsádku, přičemž dravých ryb přibývá. „Rybníky nezarůstají, udržují se v konsenzu s přírodou,“ řekl. Hlavním důvodem je ochrana vzácného raka kamenáče na tocích pod vodními díly. Nepůvodní druhy, jako jsou amuři a tolstolobici, běžné v produkčních rybnících, nemohou VLS do Padrtí nasazovat.

„Byly roky, kdy rybáři prosekávali led, včera byla teplota nadprůměrná, kolem deseti stupňů Celsia,“ uvedl Třeský. Vypouštění rybníka začalo 15. října, znovu naplněný bude podle něj do 1,5 měsíce.

„Kormoráni sem občas zavítají, ale nevyskytují se dlouhodobě. Ale vyder je tu dost. Problém s pytláky zatím nemáme. Lesní porosty i rybníky intenzivně hlídáme,“ uvedl Novotný. Podle Nejmana už jsou vidět i nepůvodní druhy jako psíci mývalovití a mývalové, kteří se množí.

Rybníky byly založeny v 16. století jako rezervoár pro plavení dřeva pro hutě podél Klabavy. Pod nimi stála ves Padrť, která byla v 50. letech 20. století s dalšími brdskými obcemi zničena kvůli rozšíření vojenského prostoru. Znovu přístupné jsou rybníky od roku 2008, od roku 2016 patří do Chráněné krajinné oblasti Brdy. Jde o vodárenské nádrže, kde je zákaz koupání i jiných aktivit.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme