Vodovody a kanalizace chystají v Kroměříži stavbu kanalizace v Chropyňské ulici

Společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) připravuje stavbu dešťové a splaškové kanalizace v Chropyňské ulici. Práce by mohly začít v první polovině příštího roku. Odhadované náklady jsou 28 milionů korun, řekl novinářům starosta Tomáš Opatrný (ANO), který je zároveň předsedou představenstva VaK.

4 min. čtení

Město Kroměříž je ve společnosti největším akcionářem. „Tato skutečnost, dle mého názoru, se historicky neprojevovala v tom, že by společnost velkou část investic směřovala zpátky jednak do města a jednak pro obsluhu zhruba 30.000 obyvatel, kteří služby společnosti VaK využívají. Toto se jako předseda představenstva se snažím napravit, a snažím se, aby společnost VaK své investiční činnosti zaměřila na náš region, naše město,“ řekl starosta.

O chybějící kanalizaci v Chropyňské ulici se podle něj mluví asi posledních 20 let. Projekt zahrnuje její stavbu v úseku ulice od dálničního mostu k jižněji vedené železniční trati, kde nyní městská kanalizace končí. Na tuto stoku stavbaři napojí novou splaškovou kanalizaci. Odpadní vody budou směřovat do jímky čerpací stanice, odkud budou přečerpávány do koncové šachty stoky. Dešťovou vodu odvede stoka směrem k mostu dálnice D1, kde vyústí přímo do koryta řeky Moravy.

„Stavba má významný přínos pro životní prostředí, neboť odpadní vody budou konečně odváděny na čistírnu odpadních vod. Naší snahou je, aby VaK postupně vybudoval kanalizaci i v dalších lokalitách města, kde dosud kanalizace chybí,“ doplnil Opatrný.

Společnost VaK vlastní většinu kanalizace na území Kroměříže. Jedná se téměř o 80 kilometrů potrubí. V majetku města je dalších asi 15 kilometrů kanalizačního potrubí, které je v různém technickém stavu. V rozpočtu Kroměříže je na opravy kanalizací letos vyčleněno přes šest milionů korun. Město letos opravovalo například kanalizaci v místní části Bílany.

Loni VaK vykázaly čistý zisk téměř 26,4 milionu korun, celkové výnosy dosáhly 394,5 milionu korun. Pitnou vodou zásobuje podnik celý okres Kroměříž i městys Nezamyslice na Prostějovsku, tedy přes 100.000 lidí. Většinu akcií drží ve VaK města a obce. Spolu s Kroměříži disponují dalšími akciemi Holešov, Hulín, Bystřice pod Hostýnem, Morkovice-Slížany, Dřínov, Chropyně a Kvasice.

Autor: ČTK

Doporučujeme